اولین دیدار بین دو تیم ملی در سال ۱۸۷۲ و بین تیم‌های انگلستان و اسکاتلند انجام گرفت اما در آن سال‌ها فوتبال خارج از بریتانیای کبیر بعد زیادی نداشت. پس از افزایش محبوبیت فوتبال در آغاز قرن بیستم، این ورزش در المپیک‌های تابستانی ۱۹۰۰ و ۱۹۰۴ و المپیک میانی ۱۹۰۶ به عنوان ورزش ناظر (بدون اهدای مدال) شرکت کرد. در المپیک تابستانی ۱۹۰۸ بالاخره فوتبال یکی از ورزش‌های رسمی گشت. مسابقات فوتبال در آن سال توسط «انجمن فوتبال» (فدراسیون فوتبال در انگلستان) برگزار می‌شدند و تنها بازیگران آماتور در آن شرکت داشتند و گاها بیشتر یک نمایش بود تا یک مسابقه. تیم ملی آماتورهای فوتبال انگلستان هم در المپیک ۱۹۰۸ و هم در المپیک ۱۹۱۲ فاتح مسابقات شد.

با توجه به این‌که مسابقات فوتبال المپیک تنها بین تیم‌های آماتور برگزار می‌شد، مسابقات «نشان سر توماس لیپتون»‌ توسط «سر توماس لیپتون» در ۱۹۰۹ و در تورین برگزار شدند. این مسابقات معمولا به عنوان اولین تورنمنت جدی جهانی شناخته می‌شوند و اکثر باشگاه‌های خوب جهان از ایتالیا، آلمان و سوئیس در آن‌ها شرکت داشتند. تیم وست آکلند، تیمی آماتور از روستایی در شمال شرق انگلستان، فاتح این مسابقات شد. وست آکلند در مسابقات بعدی در ۱۹۱۱ نیز قهرمان شد و بر طبق قوانین بازی‌ها، نشان سر توماس را تا ابد به خانه برد.

در ۱۹۱۴ فیفا توافق کرد که مسابقات المپیک را به عنوان «مسابقات قهرمانی فوتبال آماتورها» به رسمیت بشناسد و مسئولیت برگزاری آن را به عهده بگیرد. این باعث شد که مسابقات فوتبال المپیک تابستانی ۱۹۲۴ به اولین تورنمنت فوتبال بین‌قاره‌ای بدل شود. اروگوئه قهرمان این مسابقات شد و در سال ۱۹۲۸ نیز مدال طلا را کسب کرد.

در ۲۸ می‌۱۹۲۸ پس از طرحی که رئیس وقت فیفا،ژول ریمه، طراحی کرده بود، تصمیم گرفته شد که فیفا تورنمنت بین‌المللی خود را به پا کند. با توجه به این‌که اروگوئه صاحب مدال طلای دو المپیک قبلی بود و با توجه به این‌که در سال ۱۹۳۰ جشن صدمین سالگرد استقلالش را می‌گرفت، میزبانی به این کشور سپرده شد.

اولین جام جهانی رسمی
المپیک تابستانی ۱۹۳۲ در لوس آنجلس برگزار شد و به علت عدم محبوبیت فوتبال در آن کشور، این ورزش در برنامهٔ بازی‌ها گنجانده نشد. علت دیگر عدم توافق فیفا و کمیته بین‌المللی المپیک در مورد وضعیت بازیگران آماتور بود. رئیس وقت فیفا، ژول ریمه، طرحی ارائه کرد که بر طبق آن اولین مسابقات جام جهانی در ۱۹۳۰ و در اروگوئه برگزار شود. فدراسیون‌های ملی بعضی کشورها به فرستادن یک تیم به مسابقات دعوت شدند. با توجه به این‌که میزبان مسابقات –اروگوئه- بسیار دور از اروپا واقع شده بود و تیم‌های اروپایی برای شرکت در این مسابقات باید در سفر پر هزینه‌ای از اقیانوس اطلس می‌گذشتند، تا دو ماه مانده به مسابقات هیچ کشور اروپایی حاضر به فرستادن تیم نشده بود. ژول ریمه نهایتا تیم‌های اروپایی بلژیک، فرانسه، رومانی و یوگسلاوی را به قبول این سفر راضی کرد. مجموعا ۱۳ کشور در این جا شرکت کردند – هفت تیم از آمریکای جنوبی، چهار تیم از اروپا و دو تیم از آمریکای شمالی .

اولین دیدارهای جام جهانی به طور همزمان برگزار شدند و توسط فرانسه و آمریکا فتح شدند. این دو تیم به ترتیب مکزیک را ۴ بر ۱ و بلژیک را ۳ بر ۰ مغلوب کردند. اولین گل تاریخ جام جهانی توسط لوسین لورن از فرانسه به ثمر رسید. چهار روز بعد برت پاتناد از آمریکا اولین هت-تریک تاریخ جام را در برد ۳ بر ۰ آمریکا مقابل پاراگوئه ثبت کرد. در مسابقهٔ فینال اروگوئه با نتیجهٔ ۴-۲ از صد آرژانتین گذشت و اولین فاتح جام جهانی شد. این مسابقه در مونته‌ویدئو انجام شد و ۹۳ هزار نفر شاهد برگزاری آن بودند.

پیشروی
مشکلات اولیهٔ بازی‌ها مسائل مربوط به سختی سفرهای بین‌قاره‌ای و جنگ بود. همانطور که تیم‌های اروپایی حاضر به سفر برای شرکت در جام اروگوئه ۱۹۳۰ نبودند، تیم‌های آمریکای جنوبی نیز حاضر به تحمل سفر برای شرکت در جام ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸ نبودند و برزیل تنها تیمی بود که در این جام‌ها شرکت جست. جام‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم و پیامدهای آن برگزار نشدند.

جام جهانی ۱۹۵۰ برای اولین بار شاهد حضور تیم‌هایی از جزیرهٔ بریتانیا، مبدع فوتبال، بود. تیم‌های بریتانیایی (انگلستان، اسکاتلند و ...) در ۱۹۲۰ از فیفا بیرون کشیده بودند اما در ۱۹۴۶ با دعوت مجدد فیفا به این فدراسیون بازگشتند و در این جام بازی کردند. این تورنمنت در ضمن شاهد حضور دوبارهٔ اروگوئه، قهرمان جام اول، بود که دو جام قبلی را تحریم کرده بود. اروگوئه در بازگشت خود مجددا قهرمان شد. (در ضمن جام ۱۹۵۰ اولین و آخرین جامی بود که مرحلهٔ نهایی آن به صورت گروهی برگزار می‌شد و نه به صورت حذفی و در نتیجه قرار بود مسابقهٔ مشخص فینال نداشته باشد. گرچه صورت امتیازها به طوری شد که عملا بازی برزیل و اروگوئه به صورت بازی فینال درآمد). در جام‌های بین ۱۹۳۴ تا ۱۹۷۸ شانزده تیم در مسابقات شرکت کردند (به غیر از چند مورد که تیم‌ها پس از راه‌یابی به بازی‌ها استعفا دادند). اکثر تیم‌های از اروپا و آمریکای لاتین بودند و اقلیت بسیار کمی از آفریقا، آسیا و اقیانوسیه. نمایندگان این قاره‌ها معمولا به سادگی توسط تیم‌های اروپایی و آمریکای لاتینی مغلوب می‌شدند (یک استثنای مهم کرهٔ شمالی بود که در ۱۹۶۶ تا یک چهارم نهایی بالا آمد). در جام ۱۹۸۲ تعداد تیم‌های شرکت کننده به ۲۴ افزایش یافت و این رقم در ۱۹۹۸ به ۳۲ رسید که نتیجتا تیم‌های بیشتری از آفریقا،آسیا و آمریکای شمالی شانس شرکت پیدا کردند. در سال‌های اخیر شرکت‌کنندگان این قاره‌ها توفیق بهتری داشته‌اند. کامرون در ۱۹۹۰ تا یک چهارم نهایی بالا آمد و کرهٔ جنوبی،سنگال و آمریکا در ۲۰۰۲ همه حداقل تا یک چهارم نهایی بالا آمدند (کرهٔ جنوبی نهایتا چهارم شد). ۱۹۷ کشور برای راه‌یابی به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان با هم دیگر رقابت کردند. از تمامی ۲۰۷ عضو فیفا تا بحال تنها سه کشور برای راه‌یابی به جام تلاش نکرده‌آند. با توجه به این‌که کوموروس و تیمور شرقی اعضای تازه‌ای هستند و هنوز این امکان را نداشته‌اند، در واقع بوتان تنها کشوری است که شانس خود را برای شرکت در جام جهانی محک نزده.

در دههٔ ۹۰ جام جهانی زنان فیفا نیز راه‌اندازی شد و اولین جام جهانی زنان در ۱۹۹۱ در چین برگزار شد. شکل برگزاری این مسابقات مانند مدل مردان است و هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شوند. آمریکا، آلمان، چین و نروژ تا بحال از موفق‌ترین تیم‌های جام جهانی زنان بوده‌اند.

جام یادبود
از ۱۹۳۰ تا ۱۹۷۰ یادبود ژول ریمه به قهرمان بازی‌ها اهدا می‌شد. این جام ابتدا با نام «جام جهانی»‌ شناخته می‌شد اما بعدها و در ۱۹۴۶ به افتخار رئیس فیفا و مبتکر بازی‌ها یعنی ژول ریمه نامش تغییر داده شد. در سال ۱۹۷۰ برزیل برای سومین بار قهرمان جام شد و طبق قوانین جام را برای همیشه نزد خود نگاه داشت. با این حال این «یادبود ژول ریمه» در ۱۹۸۳ دزیده شد و تا بحال هرگز پیدا نشده‌است.

پس از ۱۹۷۰ جایزهٔ یادبود جدیدی با نام «یادبود جام جهانی فیفا» طراحی شد. این جام در پایان هر دوره نزد کشور قهرمان به امانت خواهد بود و حتی فتح سه‌بارهٔ آن باعث نگهداری همیشگی آن نمی‌شود. آرژانتین، آلمان (به عنوان آلمان غربی) و برزیل تا بحال هر یک دو بار فاتح این جام دومی شده‌اند. نام هر کشور برنده بر جام جهانی فیفا حک خواهد شد و از این جام تا سال ۲۰۳۸ یعنی وقتی که جام از نام تیم‌های فاتح پر شود، استفاده خواهد شد.

این جام که از سال ۱۹۷۴ به بعد به قهرمان بازی‌ها اهدا می‌شود توسط سیلویو گازانیگا مجسمه‌ساز ایتالیایی طراحی شده‌است. جنس این جام از طلا و مالاکیت (مرمر سبز) بوده، ارتفاعی برابر با ۳۵ سانتی‌متر دارد و وزنش به ۵ کیلوگرم می‌رسد.

پوشش رسانه‌ای
جام جهانی فوتبال در ۱۹۵۴ برای اولین بار از تلویزیون‌ها پخش شد و در حال حاضر پرتماشاگرترین رویداد ورزشی جهان است و تماشاگرانش از بازی‌های المپیک نیز تجاوز می‌کنند. تخمین زده می‌شود که ۲۸٫۸ بیلیون نفر بازی‌های جام جهانی ۲۰۰۲ را تماشا کرده‌آند. تنها فینال آن بازی‌ها توسط ۱٫۱ بیلیون نفر دیده شده‌است. مسابقات قرعه‌کشی آن جام بیش از ۳۰۰ میلیون نفر بیننده داشته‌است.

+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |

 

 
ايتاليا قهرمان جام جهاني 2006 شد.تيم ملي فوتبال ايتاليا در ديدار نهايي جام جهاني آلمان با پيروزي در ضربات پنالتي مقابل فرانسه بعد از 24 سال قهرمان جهان شد. در ديدار پاياني جام جهاني كه  در ورزشگاه شهر برلين برگزار شد، تيم ايتاليا در ضربات پنالتي فرانسه را مغلوب كرد و قهرمان شد. در نيمه نخست اين ديدار فرانسه با گل دقيقه 7 زين الدين زيدان از روي نقطه پنالتي از حريف خود پيش افتاد؛ اما ماركو ماتراتزي با استفاده از يك ضربه كرنر در دقيقه 19 با ضربه سر دروازه فابين بارتز را باز كرد و بازي را به تساوي كشاند.تلاش دو تيم در نيمه دوم براي باز كردن مجدد دروازه‌ها بي نتيجه ماند و ديدار به وقت‌هاي اضافي كشيده شد. مهم‌ترين حادثه در وقت هاي اضافي، اخراج زين الدين زيدان از بازي بود.كاپيتان فرانسه بعد از ايجاد يك درگيري لفظي با ماركو ماتراتزي، با ضربه سر مدافع ايتاليا را سرنگون كرد و داور نيز وي را از بازي اخراج كرد. در نهايت ضربات پنالتي تعيين كننده تيم قهرمان بود و ايتاليايي‌ها با برتري 5 بر 3 در اين ضربات در مجموع به پيروزي 6 بر 4 دست يافته و بعد از 24 سال قهرمان جهان شدند. هوراسيو اليزاندو از آرژانتين قضاوت اين ديدار را برعهده داشت و علاوه بر اخراج زيدان به زامبروتا از ايتاليا و ماكله له،‌ ساينول و مالودا از فرانسه كارت زرد داد.

تيم فوتبال ايتاليا:
جيان لوئيچي بوفون، جيانلوكا زامبروتا، فابيو كاناوارو، ماركو ماتراتزي، فابيو گروسو، مائورو كامورانزي (الساندرو دل پيرو- 86)، جنارو گاتوسو، آندره پيرلو، سيمونه پروتا (وينچنزو ياكوئينتا- 61)، فرانچسكو توتي (دانيله روسي- 61) و لوكا توني.
سرمربي: مارچلو ليپي

تيم فوتبال فرانسه:
فابين بارتز، ويلي ساينول، ليليان تورام، ويليام گالاس، اريك آبيدال، پاتريك ويه را (آلو ديارا- 56)، كلود ماكله له، فرانك ريبري (ديويد ترزگه- 100)، زين الدين زيدان، فلورنت مالودا و تيري هانري.
سرمربي: ريموند دومنك
 
 
آلمان به مقام سوم جام جهاني 2006 دست يافت
 
تيم ملي فوتبال آلمان با كسب برتري 3 بر يك برابر تيم ملي فوتبال پرتغال، به مقام سوم جام جهاني 2006 دست يافت. تيم هاي ملي فوتبال آلمان و پرتغال برگزار كننده ديدار رده‌بندي جام جهاني 2006 بودند، ديداري كه در حضور بيش از 52 هزار تماشاگر در ورزشگاه گوتليب دايملر شهر اشتوتگارت برگزار شد كه در نهايت با پيروزي 3 بر يك ژرمن‌ها خاتمه يافت.اين بازي در نيمه نخست با نتيجه تساوي بدون گل به اتمام رسيد اما در نيمه دوم تيم ميزبان برتري را از آن خود كرد و روي هنرنمايي شون اشتايگر مقابل حريف به برتري رسيد. اين بازيكن ابتدا در دقيقه 56 با شوتي سركش از پشت محوطه جريمه گل نخست را به ثمر رساند. پنج دقيقه بعد روي ارسال وي از جناح چپ، آرماندو پتي به اشتباه دروازه تيم خود را گشود تا ژرمن ها با دوگل پيش بيافتند.اين پايان كار نبود و اشتايگر 22 ساله با خلاقيت خود يك بار ديگر با شوتي سهمگين و غيرقابل مهار از پشت محوطه جريمه گل سوم را وارد دروازه پرتغال كرد تا در فاصله 12 دقيقه مانده به پايان بازي تيم ميزبان با سه گل پيش بيافتد. حملاتپرتغال پس از گل سوم با شدت بيشتري دنبال شد و اين تيم در دقيقه 88 به گل اول خود توسط نونو گومژ دست يافت تا اين بازي در پايان با نتيجه 3 بر يك به سود تيم آلمان به پايان برسد. قضاوت اين مسابقه برعهده توراكاميكاوا از ژاپن بود. وي تورستن فرينگس و باستين شون اشتايگر از آلمان و ريكاردو كاستا، پل فريرا و كاشتينيا از تيم پرتغال را با كارت زرد جريمه كرد. بازي فينال و پاياني اين رقابت ها ساعت 30/21 دقيقه امشب بين دو تيم ايتاليا و فرانسه برگزار مي شود تا قهرمان جام هجدهم مشخص شود.
بازيكنان تيم آلمان:
اوليور كان،‌ مارسل يانسن، ينس نووتني، كريستف متزلدر، فيليپ لام، برند اشنايدر، سباستين كهل،‌ تورستن فرينگس، باستين شون اشتايگر (توماس هيتسلبرگر -79)، ميروسلاو كلوزه (اوليور نوويل - 64)، لوكاس پودولسكي (ميك هانكه 71-)
سرمربي: يورگن كلينزمن
بازيكنان تيم پرتغال:
ريكاردو،‌ پل فريرا،‌ ريكاردو كاستا، فرناندو ميرا، ‌نونووالنته (نونوگومز -69)‌، مانيش، كاشتينيا (آرماندو پتي - 46)،‌ آندرسون دكو، سيمائو سابروسا،‌ پدروپائولتا (لوئيز فيگو - 77)
سرمربي: لوئيز فيليپه اسكولاري

پودولسكي آلماني بهترين بازيكن جوان جام جهاني شد
 
 
فدراسيون بين‌المللي فوتبال (فيفا)، "لوكاس پودولسكي" ملي پوش آلمان را به عنوان بهترين بازيكن جوان جام جهاني فوتبال سال جاري انتخاب كرد. فدراسيون بين‌المللي فوتبال روز جمعه در برلين از پودولسكي كه در جام جهاني فوتبال آلمان، سه گل به ثمر رساند تمجيد كرد. اين انتخاب كه بطور مشترك از سوي فيفا و طرفداران فوتبال انجام شد، طرفداران فوتبال نيز پودولسكي را به عنوان بهترين بازيكن جوان جام جهاني سال جاري انتخاب كردند. پودولسكي ‪ ۲۱‬ساله توانست در رقابت با "كريستيانو رونالدو" ملي پوش پرتغال به عنوان بهترين بازيكن جوان جام جهاني فوتبال انتخاب شود.
 

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

2006 one it could make itself the losers of the world championship simple, and to accuse, it the jump to Ali Daei had given. On the other hand it was it with nine gates in the qualification Iran to the WM shot. Which however from his appearances against Mexico and Angola remains, is the impression of the classical condition soccer player. An unworthy outlet of the most successful international match gate hunter (109 hits) of all times
Die Verlierer der Weltmeisterschaft 2006
Man könnte es sich einfach machen, und Ali Daei vorwerfen, er habe den Absprung verpasst. Andererseits war er es mit neun Toren in der Qualifikation den Iran zur WM geschossen hat. Was aber aus seinen Auftritten gegen Mexiko und Angola bleibt, ist der Eindruck des klassischen Standfußballers. Ein unwürdiger Abgang des erfolgreichsten Länderspiel-Torjägers (109 Treffer) aller Zeiten
 
 
 
 
+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |

WM ۲۰۰۲ Japan , South Korea

The seventeenth World championships proved a double novelty: the games were held in Asia and in two countries at the same time. The host countries were Japan and South Korea. The present world champion France miserably failed in the play- offs without having scored even once. After the disaster in the European Championships 2000 nobody expected much from the German team. But Rudi Voeller's team equipped with new self- confidence got through the play- offs successfully winning against Saudi- Arabia and Cameroon (with only ten players in the second half) and a tie against Ireland. The hosts were just as surprising: Japan only lost in eighth-final against Turkey, South Korea won against Italy and Spain thus reaching the semi- finals, where they were beaten by Germany 0:1. In the game for the third rank Hakan S�k�r (Turkey) scored the 1:0 after only 11 seconds (being the quickest goal in the World championship history). The game ended 3:2 for Turkey. In the final between Germany and Brazil Oliver Kahn committed what was probably his career's gravest mistake in allowing Ronaldo to score 1:0. Though the German team opened up the defence and was close to making a tie, a counter attack successfully concluded by Ronaldo finished off the German attempts. The 2:0 result for Brazil was also the final result of the match.

WM ۲۰۰۲ Japan , South Korea
Die seventeenth Weltmeisterschaften prüften eine doppelte Neuheit: die Spiele wurden in Asien und in zwei Ländern gleichzeitig gehalten. Die Gastländer waren Japan und Südkorea. Der anwesende Weltmeister Frankreich fiel miserabel in den Spiel offs aus, ohne sogar einmal gezählt zu haben. Nach dem Unfall in den europäischen Meisterschaften 2000 erwartete niemand viel von der deutschen Mannschaft. Aber Rudi Voellers die Mannschaft, die im neuem Selbstvertrauen ausgerüstet wurde, erhielt durch die Spiel offs, die erfolgreich gegen Saudiarabien und Cameroon gewinnen (mit nur 10 Spielern zur Hälfte zweite) und einen Riegel gegen Irland. Die Wirte waren gerecht, wie überraschend: Japan verlor nur in acht-abschließendem gegen die Türkei, Südkorea, das gegen Italien und Spanien folglich halb erreichen die Endrunden gewonnen wurde, in denen sie durch Deutschland 0:1 geschlagen wurden. Im Spiel für den dritten Rank Hakan S?k?r (die Türkei) zählte das 1:0 nach nur 11 Sekunden (seiend- das schnellste Ziel in der Weltmeisterschaftgeschichte). Das Spiel beendete 3:2 für die Türkei. In der Endrunde zwischen Deutschland und Brasilien Oliver legte Kahn fest, was vermutlich ernstester Fehler seiner Karriere war, wenn es Ronaldo 1:0 zählen ließ. Obwohl die deutsche Mannschaft die Verteidigung erschloß und nah an dem Bilden eines Riegels war, ein Gegenangriff erfolgreich gefolgert von Ronaldo beendet weg von den deutschen Versuchen. Das 2:0 Resultat für Brasilien war auch das abschließende Resultat des Gleichen.

 

2002 زاپن و کره جنوبی

نخستين دوره جام جهانی هزاره سوم ميلادی برای نخستين بار در تاريخ جام جهانی در خارج از دوقاره آمريکا و اروپا برگزار شد. همچنين اين دوره نخستين مسابقاتی بود که به طور مشترک در دو کشور برگزار می شد. 194 عضو فيفا برای وارد شدن به مرحله نهايی جام جهانی در مرحله انتخابی یه رقابت پرداختند. چهار تيم اکوادور، چين، سنگال و اسلوونی برای نخستين بار به اين مسابقات راه پيدا کردند. از شگفتی های اين جام حذف فرانسه، قهرمان دور گذشته در دور مقدماتی بود که در گروهش تنها با کسب يک امتياز پس از تيمهای دانمارک، سنگال و اوروگوئه در قعر جدول جای گرفت. در عوض تيمهای کمتر شناخته شده ای مانند ژاپن، ترکيه و کره جنوبی تواستند چهره قابل قبولی از خود به نمايش بگذارند. ژاپن که در کنار کره جنوبی از امتياز ميزبانی سود می برد، بالاتر تيمهای بلژيک، روسيه و تونس با دو برد و يک تساوی به عنوان تيم اول گروهش صعود که در مرحله يک هشتم نهايی مغلوب ترکيه شد. اما ترکيه و کره جنوبی با شکست دادن حريفان شان موفق شدند تا نيمه نهايی صعود کنند و به عنوان شگفتی سازان جام شناخته شوند. ترکيه که فقط يک بار ديگر در سال 1954 در جام جهانی حضور داشته، اين بار برای رسيدن به نيمه نهايی پس از صعود از گروهش در مراحل بعدی بر تيمهای ژاپن و سنگال غلبه کرد و حريف برزيل در نيمه نهايی شد. کره جنوبی نيز با کسب 7 امتياز بالاتر از تيمهای آمريکا، پرتغال و لهستان به عنوان تيم نخست گروهش صعود کرد و در مرحله يک هشتم و يک چهارم نهايی تيمهای صحاب نام ايتاليا و اسپانيا را شکست داد و عنوان پرافتخارترين تيم آسيايی را در تاريخ جام جهانی از آن خود کرد.در نخستين بازی مرحله نيمه نهايی برزيل که يک بار در دور مقدماتی ترکيه را شکست داده بود، بار ديگر موفق شد اين تيم را شکست دهد ( 1-0) و برای سومين بار متوالی به فينال راه يابد. اين تيم برای رسيدن به نيمه نهايی بلژيک و انگلستان را شکست داده بود.آلمان ديگر راه يافته مرحله نيمه نهايی که از سال 1990 به بعد نتواسته جايی در اين مرحله داشته باشد، پس از اينکه در گروهش اول شد، موفق شد با پيروزی بر پاراگوئه و آمريکا به اين مرحله راه پيدا کند. آلمان در نيمه نهايی موفق شد با نتيجه 1 بر صفر کره جنوبی را شکست دهد و به ديدار فينال راه پيدا کند. در بازی رده بندی ترکيه در يک بازی نزديک 3 بر 2 کره جنوبی را شکست داد و سوم شد. گل هاکان شوکور در ثانيه يازدهم اين بازی سريعترين گلی است که در تاريخ جام جهانی به ثبت رسيده است. بازی فينال بين دو تيم آلمان و برزيل در شهر يوکوهامای ژاپن برگزار شد. آلمان در صورت پيروزی نخستين تيم اروپايی می بود که می توانست به جام جهانی در خارج از اروپا دست يابد اما دو گل رونالدو، ستاره تيم ملی برزيل، رويای آلمانی ها را بر هم زد و بار ديگر طلسم قهرمان شدن اروپايی ها در خارج از اروپا بسته ماند.
برزيل با اين پيروزی، پنجمين قهرمانی اش را جشن گرفت و فاصله خودش را با رقيبانش آلمان و ايتاليا که سه بار جام را به خانه برده اند افزايش داد. رونالدو با 8 گل زده بهترين گلزن جام جهانی از سال 1974 شناخته شد اما برخلاف دوره گذشته نتوانست از سوی فيفا به عنوان بازيکن برتر جام انتخاب شود و اين عنوان نصيب اليور کان کاپيتان و دروازه بان آلمانی شد.

+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |
WM ۱۹۹۸ France
The sixteenth World championship took place in France 1998. Brazil lost against Norway 1:2 in the play- offs. Before the game between Yugoslavia and Germany started some German Hooligans completely lost control and almost beat the French police officer Daniel Nivel to death. The Gendarme survived but will be heavily disabled for the rest of his life. Having reached the quarterfinals with great luck the German team was finally put into place in the 0:3 defeat against Croatia. Lothar Matthaeus was the first player in the history of soccer who played in the finals of five World championships. These were the semi-finals: Brazil vs. Netherlands 4:2 and France vs. -the big surprise of this Championship- Croatia 2:1. The struggle for the third rank, Croatia vs. Netherlands, was decided 2:1 in favour of Croatia. Especially one player won the hearts of the crowds: Zinedine Zidane. Born in Marseille he is blessed with an outstanding talent. He scored twice for France in the final against Brazil causing France to win 3:0.

WM ۱۹۹۸ France
Die sechzehnte Weltmeisterschaft fand in Frankreich 1998 statt. Brasilien verlor gegen Norwegen 1:2 in den Spiel offs. Bevor das Spiel zwischen Jugoslawien und Deutschland etwas deutsche verlorene Steuerung der Rowdys vollständig und fast begann, den französischen Polizeioffizier Daniel Nivel zum Tod schlagend Sie. Das Gendarme überlebte, aber wird schwer für den Rest seines Lebens gesperrt werden. , die Viertelfinale mit großem Glück erreichend, wurde die deutsche Mannschaft schließlich in Platz in der 0:3 Niederlage gegen Kroatien gesetzt. Lothar Matthaeus war der erste Spieler in der Geschichte des Fußballs, die in den Endrunden von fünf Weltmeisterschaften spielte. Diese waren die Halbendrunden: Brasilien gegen die Niederlande 4:2 und Frankreich gegen - die grosse Überraschung von diesem Meisterschaft-Kroatien 2:1. Der Kampf für den dritten Rank, Kroatien gegen die Niederlande, wurde 2:1 zugunsten des Kroatiens entschieden. Besonders gewann ein Spieler die Herzen der Massen: Zinedine Zidane. Getragen in Marseille wird er mit einem hervorragenden Talent gesegnet. Er zählte zweimal für Frankreich in der Endrunde gegen Brasilien, das Frankreich veranläßt, 3:0 zu gewinnen.

1998 فرانسه

جام 1998 نخستين دوره ای بود که تعداد تيمهای شرکت کننده از 24 تيم به 32 تيم افزايش يافت. به همين دليل سهميه آسيا نيز به 4 و 5 تيم افزايش پيدا کرد. ژاپن، کرواسی، جامائيکا و آفريقای جنوبی برای نخستين بار بخت خود را در جام جهانی آزمايش می کردند.تيم ملی ايران پس از گذر از چندين مسابقه نفس گير در مرحله انتخابی آسيا تقريبا اميدش را از داده بود، چين؛ کره جنوبی، ژاپن و عربستان سعودی به جام فرانسه راه پيدا کرده بودند و برای ايران فقط يک شانس باقی مانده بود؛ شکست استراليا. ايران در بازی رفت ميزبان استراليا بود که اين بازی يک بر يک به تساوی کشيد. در بازی برگشت ايران با توجه به گل خورده در زمين خود، برای رسيدن به فرانسه، نياز به برد و يا حداقل يک تساوی دو بر دو به بالا داشت. اين بازی که روی هشتم آذر 1376 در ملبورن استراليا برگزار می شد با تساوی 2 بر 2 دو تيم و صعود ايران پس از 20 سال به جام جهانی به خاطر گل زده بيشتر در خانه حريف، قطعا روزی تاريخی برای هواداران فوتبال ايران بود.ايران در دور مقدماتی با تيمهای يوگسلاوی، آلمان و آمريکا هم گروه شد. دو باخت در مقابل تيمهای يوگسلاوی و آلمان و يک پيروزی مقابل آمريکا نتيجه کار ايران در اين جام بود. هرچند ايران نتوانست از گروهش صعود کند، اما موفق شد نتيجه بهتری نسبت به نخستين حضور خود در جام جهانی بدست آورد. حميد استيلی و مهدی مهدوی کيا دو بازيکنی بودند که برای ايران در مقابل آمريکا دو گل به ثمر رساندند.در اين جام تيمها در 8 گروه 4 تايی تقسيم شدند که دو تيم نخست هر گروه به دور يک هشتم نهايی راه يافتند. 16 تيم صعود کرده اين بار ترکيبی نسبتا متعادل از تيمهای اروپايی و آمريکای جنوبی بود. نيجريه تنها تيم حاضر در 16 تيم برتر جام بود که به منطقه ای بجز اين دو قاره جهان تعلق داشت. شگفتی ساز اين بازيها کرواسی بود که برای نخستين بار، مستقل از يوگسلاوی به بازيها راه پيدا کرده بود. در يک هشتم اين تيم رومانی را شکست داد و در مرحله يک چهارم نهايی مقابل آلمان قرار گرفت که با توجه به قهرمانی اش در جام ملتهای اروپای 1996 از مدعيان اصلی قهرمانی جام فرانسه محسوب می شد. اين بازی با نتيجه 3 بر صفر به سود کرواسی پايان يافت و آلمان برای دومين دوره پياپی از رسيدن به نيمه نهايی جام جهانی باز ماند. بجز کرواسی که در اولين حضور خود، توانسته بود به نيمه نهايی راه يابد، تيمهای برزيل، فرانسه و هلند ديگر تيمهای راه يافته به اين مرحله بودند. در اين مرحله برزيل مقابل هلند در ضربات پنالتی به پيروزی رسيد و فرانسه ميزبان بازيها کرواسی را شکست داد. در بازی رده بندی هلند و کرواسی به ميدان رفتند که کرواسی موفق شد با شکست دادن حريفش، به مقام سومی جام دست يابد. بازی فينال بين برزيل و فرانسه برگزار شد و در مسابقه ای که بيشتر در اختيار تيم ميزبان بود، فرانسوی ها موفق شدند با سه گل مدافع عنوان قهرمانی را شکست دهند و برای نخستين بار در زمره قهرمانان جام جهانی قرار گيرند. پس از 20 سال، دوباره برگزار کننده بازيها توانست جام را در خانه نگه دارد. داوور سوکر، مهاجم تيم کرواسی با 6 گل زده در صدر جدول گلزنان جای گرفت و رونالدوی برزيلی از سوی فيفا به کفش طلايی دست يافت. 
 
 
 
 
 
 
 
 
+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |

WM۱۹۹۴ USA

The United States hosted the fifteenth Soccer- World championships in 1994. It was the first that the teams of Bolivia, Greece, Nigeria and Russia (being after the fall of the USSR) reached the final rounds. There were also some other surprising incidents: Romania reached the quarterfinals; Bulgaria eliminated the former World champion Germany 3:2 and even played in the semi-final -as did Sweden. There they were beaten by Italy 1:2. Sweden lost against Brazil 0:1, but clearly won over Bulgaria 4:0 in the game over the third rank. Brazil became new world champion after the thrilling final game with Italy, which was only decided after penalties. Thus Brazil was the first team to win the Championships four times.

WM۱۹۹۴ USA
Die Vereinigten Staaten bewirteten die fünfzehnten Fußball-Weltmeisterschaften 1994. Es war das erste, dem die Mannschaften von Bolivien, von Griechenland, von Nigeria und von Rußland (seiend nach dem Fall der UDSSR) die abschließenden Umläufe erreichten. Es gab auch einige andere überraschende Ereignisse: Rumänien erreichte die Viertelfinale; Bulgarien beseitigte den ehemaligen Weltmeister Deutschland 3:2 und spielte sogar im halb-abschließenden - wie Schweden. Dort wurden sie durch Italien 1:2 geschlagen. Schweden verlor gegen Brasilien 0:1, aber gewann offenbar Überbulgarien 4:0 im Spielüberschuß der dritte Rank. Brasilien stand neuem Weltmeister nach dem spannenden abschließenden Spiel mit Italien, das nur nach Strafen entschieden wurde. So war Brasilien die erste Mannschaft, zum der Meisterschaften viermal zu gewinnen.

1994 ایلات متحده امریکا

برای نخستين بار در تاريخ جام جهانی تعداد تماشاچيان مسابقات از مرز 3 ميليون نفر گذشت. اين بار جام جهانی در کشوری برگزار می شد که فوتبال در مقابل ورزشهای ديگری چون بيسبال، بسکتبال و فوتبال آمريکايی محبوبيت کمتری داشت.فيفا با توجه به درخشش کامرون در دوره پيشين، سهميه آفريقا را که دو تيم بود به 3 تيم افزايش داد. هر چند کامرون در همان دور مقدماتی از گردونه مسابقات حذف شد، اما بازيهای نيجريه که برای اولين بار به جام جهانی آمده بود، نشان داد که جهش فوتبال آفريقا در چند سال اخير اتفاقی نبوده است. نيجريه از گروهش بالاتر از آرژانتين، بلغارستان و يونان به مرحله بعدی صعود کرد. بجز نيجريه، کشورهای عربستان سعودی و يونان ديگر تازه واردان به جام جهانی بودند. تيمی ملی روسيه نيز برای نخستين بار مستقل از ديگر جمهوريهای سابق اتحاد شوروی به جام جهانی می آمد و آلمان شرقی و آلمان غربی پس از اتحادشان برای نخستين بار در قالب تيم ملی آلمان به ميدان آمدند. نيجريه در يکی از مشکل ترين گروه های اين دوره بالاتر از تيمهای بلغارستان، آرژانتين و يونان به عنوان صدرنشنين گروه صعود کرد در اين گروه آرژانتين بار ديگر مارادونا، ستاره افسانه ای خود را که مدتی بخاطر مصرف مواد مخدر محروم بود، در اختيار داشت. آرژانتين در دو بازی نخست خود در دو مقدماتی پيروز شد، اما پس از اينکه جواب آزمايش مارادونا در خصوص استفاده داروهای نيروزا مثبت در آمد و اين بازیکن از ادامه بازيها محروم شد، شيرازه اين تيم از هم پاشيد. اين تيم در بازی آخرش در دور مقدماتی از بلغارستان شکست خود و به عنوان تيم سوم گروهش در مرحله يک هشتم نهايی مقابل رومانی قرار گرفت که مغلوب هنرنمايی گئورگ هاجی، کاپيتان اين تيم و ديگر بازيکنان رومانی شد و از دور رقابتها حذف شد. در مرحله يک چهارم نهايی بجز برزيل، 7 تيم ديگر اروپايی بودند، بدين ترتيب تيمهای اروپايی که هيچگاه خارج از اروپا به جام دست نيافته بودند، شانس شان برای شکستن اين طلسم قديمی يک به هفت بود. آلمان، ايتاليا، بلغارستان، رومانی، هلند، اسپانيا، سوئد و برزيل هشت تيم برتر اين مسابقات بودند. در اين مرحله ايتاليا، برزيل و سوئد به ترتيب اسپانيا، هلند و رومانی را شکست دادند و به نيمه نهايی راه يافتند. در چهارمين بازی اين مرحله آلمان، مدافع عنوان قهرمانی مقابل بلغارستان قرار گرفت که بلغارها موفق شدند با دو گل هريستو استويچکوف و يوردان لچکوف در کمال ناباوری آلمان را شکست دهند و به نيمه نهايی راه يابند. در نيمه نهايی ايتاليا مقابل بلغارستان پيروز شد و برزيل، سوئد را شکست داد. بار ديگر ايتاليا و برزيل مانند جام 1970 در فينال مقابل هم گرفتند و اين بار هرکدام برای دستيابی به چهارمين جام به ميدان رفتند. بازی فينال پس از 120 دقيقه بدون گل پايان يافت و برزيل موفق شد در ضربات پنالتی با نتيجه 3 بر 2 ايتاليا را شکست دهد و نخستين تيمی شود که چهار بار در جام جهانی به قهرمانی دست می يابد. اين نخستين بار بود که در بازی فينال، قهرمان جام را ضربات پنالتی پس پايان وقت اضافی مشخص می کردند. در بازی رده بندی سوئد در يک بازی پرگل بلغارستان را شکست داد و به مقام سومی دست يافت.هريستو استويچکوف کاپيتان تيم بلغارستان و اولگ سالنکو هر کدام با 6 گل زده به عنوان بهترين گلزنان جام شناخته شدند و فيفا روماريو مهاجم تيم ملی برزيل را به عنوان بازيکن برتر جام معرفی کرد.در يکی از نادرترين اتفاقات تاريخ فوتبال، آندرس اسکوبار مدافع تيم ملی کلمبيا در بازی مقابل آمريکا گلی را به اشتباه وارد دروازه خودی کرد که منجر به شکست و حذف کلمبيا از بازيها شد. اين بازيکن پس از بازگشت به کلمبيا هدف گلوله هوادران افراطی فوتبال قرار گرفت و کشته شد

+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |

WM 1990 ItalyAgain a World Cup, the 14th, has been carried out in a country, which has had the chance yet. This was Italy - as it did in 1934. The sensation of the preliminary round was the unexpected victory of Costa Rica against Scotland (1:0). Brazil dropped out after it unexpectedly lost against Argentina in the eighth-final (0:1). The semi-finals Germany against England and Argentina against Italy finished with the same result - 1:1 despite of extra time and 5:4 after penalty shooting. Italy became third (2:1) and Germany won the final against Argentina 1:0 and became World Champion for the third time in history.

WM 1990 Italy
Wieder ist eine Weltschale, die 14., in einem Land durchgeführt worden, das die Wahrscheinlichkeit schon gehabt hat. Dieses war Italien - wie es 1934 tat. Die Empfindung des einleitenden Umlaufes war der unerwartete Sieg von Costa-Rica gegen Schottland (1:0). Brasilien fiel heraus, nachdem es unerwartet gegen Argentinien im acht-abschließenden verlor (0:1). Die Halbendrunden Deutschland gegen England und Argentinien gegen Italien beendeten das gleiche Resultat - 1:1 Beleidigung von Extrazeit und von 5:4, nachdem sie Strafegeschossen hatten. Italien wurde Third (2:1) und Deutschland gewann die Endrunde gegen Argentinien 1:0 und stand Weltmeister für das dritte mal innen Geschichte.

1990 ایتالیا

پس از مکزيک، ايتاليا دومين کشوری بود که برای دومين بار ميزبان برگزاری مسابقات می شد.در ميان 4 دوره ای که جام جهانی با 24 تيم برگزار شد (1994-1982) اين دوره با 115 گل، کم گل ترين دوره محسوب می شود و با توجه به نسبت گل به تعداد بازيها ( 2.21 متوسط گل در بازی) دفاعی ترين دوره تمام تاريخ جام جهانی محسوب می شود. در نيمی از شانزده مسابقه مراحل يک هشتم نهايی تا فينال برای مشخص شدن تيم برنده، کار به ضربات پنالتی کشيد.اين نخستين دوره از بازيها بود که پس از انقلاب ايران در سال 1979، به طور مستقيم از تلويزيون پخش می شد. در زمان پخش مستقيم يکی از بازيها ( اسکاتلند- برزيل) وقوع زلزله ای مرگبار در منطقه رودبار و منجيل، جان هزاران ايرانی را گرفت.کاستاريکا، امارات عربی متحده و ايرلند تازه واردان اين جام بودند. اين نخستين جام جهانی پس از فروپاشی بلوک شرق بود و آخرين باری بود که تيمهای اتحاد جماهير شوروی، چکسلواکی و جمهوری فدرال آلمان (آلمان غربی) با اين عناوين در جام جهانی به ميدان رفتند.آرژانتين مدافع قهرمانی در نخستين مسابقه از اين دوره در يک بازی غير قابل پيش بينی، مغلوب کامرون يکی از دو نماينده آفريقا شد. کامرون که در دور مقدماتی همگروه آرژانتين، رومانی و شوروی بود، به عنوان تيم نخست گروهش صعود کرد و توانست با شکست دادن کلمبيا تا يک چهارم نهايی صعود کند و عنوان شگفتی ساز بازيها را نصيب خود کند.در اين گروه آرژانتين به سختی به عنوان تيم سوم پس از کامرون و رومانی از گروهش صعود کرد و با شکست دادن برزيل با تک گل کلوديو کانيجا به يک هشتم نهايی صعود کرد.اين تيم در مرحله های بعدی در رويارويی با يوگسلاوی و ايتاليا موفق شد هر دو تيم را در ضربات پنالتی شکست دهد و در کمال ناباوری برای دومين بار پياپی به فينال رسيد.آرژانتين در تمام بازيها در يک بازی کاملا دفاعی موفق شده بود تنها با پنج گل زده در مجموع بازيها به فينال راه يابد.اما آلمان غربی، حريف آرژانتين در فينال با 10 گل زده و 5 امتياز به عنوان تيم اول از گروهش صعود کرد و با شکست دادن هلند و چکسلواکی توانست به نيمه نهايی راه يابد. در اين مرحله آلمان غربی مقابل انگلستان قرار گرفت که اين بازی پس از 120 دقيقه به تساوی يک بر يک انجاميد و نتيجه ضربات پنالتی آلمان غربی را به فينال فرستاد. بازی فينال مانند دوره پيشين، بين آرژانتين و آلمان غربی برگزار شد، اما اين بار آرژانتين در مقابل حريف دست و پا بسته عمل می کرد. بازی که عمدتا در زمين آرژانتين جريان داشت تا دقايق پايانی بدون گل مانده بود. در دقيقه 85 خطای مدافع آرژانتين بر روی يورگن کلينزمن، يک پنالتی برای آلمان غربی به ارمغان داشت که آندرياس برمه موفق شد اين ضربه را به گل تبديل کند و همراه برزيل و ايتاليا با سه بار فتح جام، عنوان پرافتخارترين تيم را از آن خود کند.فرانتس بکن باوئر، ستاره فوتبال آلمان مشهور به "قيصر" که در سال 1974 به عنوان کاپيتان آلمان غربی با اين تيم قهرمان شده بود، در جام 1990 ايتاليا، در نقش مربی اين تيم بار ديگر به اين عنوان دست يافت. اين نخستين فينالی بود که يکی از دو طرف بازی نتوانست هيچ گلی به ثمر برساند. در بازی رده بندی ايتاليا، ميزبان بازيها با پيروزی 2 بر1 در مقابل انگلستان به مقام سوم دست يافت. سالواتوره اکسيلاچی، مهاجم نه چندان سرشناس ايتاليا با 6 گل زده در صدر جدول بهترين گلزنان جام قرار گرفت.
+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |

WM 1986 Mexico

Mexico was the first country, which was allowed to host the World Cup for the second time and that after only 16 years of break. Actually the 13th World Cup should have been hosted by Columbia, but since this country was not able to fulfil the conditions of the FIFA satisfactorily, it was decided to carry out in Mexico. Once more the mode for the final match has been alternated: The six groups of four teams each in the first final round, in which eight teams - the worst teams of a group and the two worst thirds - were to be eliminated. Instead of a second final round, a new mode was introduced from the beginning of the eighth-final on. Each team, which lost a game, automatically dropped out, thereby tactical play, which turned out to be damaging in the World Cup of 1982, has been made impossible. The matches for the semi-final were: Germany against France (2:0) and Argentina against Belgium (2:0). France won the match for the third place with 4:2. In the final match, the Argentinian team, in which especially Diego Maradona played very extraordinary, won the match against Germany in a 3:2.

WM 1986 Mexico
Mexiko war das erste Land, das die Weltschale für das zweite mal und die- nach nur 16 Jahren des Bruches wurde bewirten gelassen. Wirklich sollte die 13. Weltschale durch Kolumbien bewirtet worden sein, aber, da dieses Land nicht in der LageWAR, die Bedingungen des FIFA zufriedenstellend zu erfüllen, wurde es entschieden, um in Mexiko durchzuführen. Noch einmal ist der Modus für das abschließende Gleiche gewechselt worden: Die sechs Gruppen von vier Mannschaften jede im ersten abschließenden Umlauf, in dem acht Mannschaften - die schlechtesten Mannschaften einer Gruppe und der zwei schlechtesten an dritter Stelle - beseitigt werden sollten. Anstelle von einem zweiten abschließenden Umlauf wurde ein neuer Modus vom Anfang vom acht-abschließenden an eingeführt. Jede Mannschaft, die ein Spiel verlor, fiel automatisch heraus, dadurch taktisches Spiel, das ausfiel, in der Weltschale von 1982 zerstörend zu sein, ist gebildet worden unmöglich. Die Gleichen für das halb-abschließende war: Deutschland gegen Frankreich (2:0) und Argentinien gegen Belgien (2:0). Frankreich gewann das Gleiche für den dritten Platz mit 4:2. Im abschließenden Gleichen gewann die argentinische Mannschaft, in der besonders Diego Maradona sehr außerordentliches spielte, das Gleiche gegen Deutschland in 3:2.

1986 مکزیک

مکزيک نخستين کشور جهان است که دو بار ميزبانی برگزاری بازيهای جام جهانی را بر عهده می گيرد. شانزده سال پس از جام 1970 که برزيل فاتح آن بود، بار ديگر جام جهانی در مکزيک برگزار شد. کمی پيش از آغاز بازيها زلزله ای در مکزيکوسيتی، پايتخت مکزيک جان هزاران نفر را گرفت. 121 کشور عضو فيفا برای ورود به جام سيزدهم در دور مقدماتی به رقابت پرداختند که 24 تيم موفق به سفر به مکزيک شدند. عراق، کانادا و دانمارک برای نخستين بار به جام جهانی راه يافتند. سيستم بازيها بار ديگر تغيير پيدا کرد بدين صورت که 24 تيم به 6 گروه چهار تيمی تقسيم شدند که از چهار گروه سه تيم اول و از دو گروه دو تيم اول به مرحله بعدی راه پيدا کردند. 16 تيم صعود کرده در مرحله يک هشتم نهايی که برای نخستين بار در تاريخ جام جهانی برگزار می شد، مقابل هم قرار گرفتند. در اين دوره مجموعه ای از بهترين بازيکنان فوتبال جهان حضور داشتند. بسياری از آنها بازماندگان جام 82 بودند که در اين جام به اوج خود رسيده بودند. اما بدون شک ستاره اين بازيها که بسياری از کارشناسان ورزشی او را در کنار پله، بهترين بازيکن تاريخ فوتبال جهان می دانند، ديه گو مارادونا، کاپيتان 26 ساله آرژانتين بود که برای رسيدن تيمش به فينال بازيها نقش مهمی داشت. شگفتی سازان اين بازيها دانمارک و مراکش بودند که دانمارک در اولين حضورش در جام جهانی با شکست دادن سه تيم پر سابقه آلمان غربی، اسکاتلند و اوروگوئه به عنوان نخستين تيم گروهش صعود کرد؛ هر چند در يک هشتم نهايی در يک بازی پرگل (5 بر 1) مغلوب اسپانيا شد.مراکش نيز با دو تساوی مقابل لهستان و انگلستان و يک برد مقابل پرتغال صدرنشين گروهش شد. در مرحله يک هشتم نهايی تيمهای برزيل، آرژانتين، آلمان غربی، مکزيک، اسپانيا، انگلستان، فرانسه، بلژيک با شکست دادن حريفان شان به يک چهارم نهايی صعود کردند. در طول سالهای گذشته از دو بازی از چهار بازی اين مرحله همواره از مشهورترين و ماندگارترين بازيهای جام جهانی ياد می شود. فرانسه و برزيل در يکی از مهيج ترين بازيهای تاريخ فوتبال جهان مقابل هم قرار گرفتند. برزيل ستارگانی چون زيکو، سوکراتس، کاره کا و مولر را در اختيار داشت و از آن طرف فرانسه با بازيکنانی چون ميشل پلاتينی، ژان تيگانا، لويی فرناندز به ميدان رفت. بازی در 90 دقيقه قانونی با گلهای کاره کا و پلاتينی يک بر يک تمام شد و پس از 30 دقيقه وقت اضافی بدون گل به ضربات پنالتی انجاميد. در طول بازی يک پنالتی به سود برزيل گرفته شد که ژول باتس، دروازه بان فرانسه توانست اين ضربه پنالتی را که توسط زيکو زده شد، مهار کند. فرانسه نهايتا اين بازی را با ضربات بيشتری که نسبت به برزيل به گل تبديل کرد، از آن خود کرد و به نيمه نهايی راه پيدا کرد. در مسابقه ديگری در اين مرحله آرژانتين و انگلستان مقابل هم قرار گرفتند. اين بازی با دوگل مارادونا به سود آرژانتين پايان يافت؛ دو گلی که هرکدام در نوع خود پديده ای در جام جهانی محسوب می شود. گل نخست را مارادونا پس از گذر از 8 بازيکن انگليسی به ثمر رساند و سه دقيقه بعد
نخستين گل آرژانتين پس از اينکه توپی روی سر مارادونا فرستاده شد بدست آمد. بازيکنان انگليسی معتقد بودند که مارادونا اين گل را با ضربه دستش به ثمر رسانده که داور نظری مخالف داشت و رأی بر صحت گل داد.سالها بعد مارادونا که مدتها اين ادعا را رد می کرد، اعتراف کرد که اين توپ را با دستش زده، اما مدعی شد که اين "دست خدا" بوده که آن ضربه را به گل تبديل کرده است. سه دقيقه بعد از اين گل، مارادونا پس از گذر از 8 بازيکن انگليسی گلی ديگری به ثمر رساند و آرژانتين به نيمه نهايی صعود کرد. در دو بازی ديگر يک چهارم نهايی، آلمان غربی، مکزيک و بلژيک، اسپانيا را شکست داد که نتيجه پايانی هر دو بازی در ضربات پنالتی مشخص شد. در نيمه نهايی مانند سال 1982 فرانسه بار ديگر مغلوب آلمان غربی شد و از رسيدن به فينال باز ماند. آرژانتين هم مقابل بلژيک پيروز شد.بازی فينال که در ورزشگاه آزتک برگزار می شد با نتيجه پر گل 3 بر 2 به سود آرژانتين تمام شد و اين کشور در 8 سال برای دومين بار جام را به خانه برد.در بازی رده بندی فرانسه با پيروزی بر بلژيک به مقام سومی جام دست يافت.مارادونا از سوی فيفا به عنوان برترين بازيکن جام لقب گرفت و گری لينه کر انگليسی با 6 گل، گلزن برتر مسابقات شد
+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |


As organizer for the 12th World Cup, Spain succeeded in carrying it out. Again there was significant change in the course of the tournament, which this time was of positive astonishment for the fans: It was the first time that 24 nations in six groups, with 4 countries each were allowed to take part in a final round. For the first time, Algeria, Honduras, Cameroon, Kuwait and New Zealand were participating. In a second final round four groups with three countries each were to play against each other; the winners of each group were the participating teams of the semi-final. In the match between Austria and Germany something incredible happened. The German were leading 1:0 - at this stage of time for both teams proceeding into the next round has been secured and both teams stopped playing football seriously which later has been demented. In the semi-final Italy played against Poland and won 2:0 and Germany played against France (3:3) and after the extra time 5:4. The third place was obtained by Poland (3:2). The final match was won by Italy, who in the match against Germany became World Champion for the third time.

WM 1982 Spain
Als Organisator für die 12. Weltschale, folgte Spanien, mit, sie heraus zu tragen. Wieder gab es bedeutende Änderung im Verlauf des Turniers, das dieses mal vom positiven Erstaunen für die Ventilatoren war: Es war das erste mal, daß 24 Nationen in sechs Gruppen, mit 4 Ländern jedes an einer runden Endrunde wurden teilnehmen lassen. Zum ersten Mal nahmen Algerien, Honduras, Cameroon, Kuwait und Neuseeland teil. In zweiten einem abschließenden Umlauf vier sollten Gruppen mit drei Ländern jede gegeneinander spielen; die Sieger jeder Gruppe waren die teilnehmenden Mannschaften vom halb-abschließenden. Im Gleichen zwischen Österreich und Deutschland etwas unglaubliches geschehen. Der Deutsche führten 1:0 - in diesem Stadium der Zeit für beide Mannschaften ist das Fortfahren in den folgenden Umlauf gesichert worden und beide Mannschaften, die gestoppt wurden, Fußball spielend, ernsthaft, der später gewesen ist, demented. Im halb-abschließenden Italien, das gegen Polen und gewonnenes 2:0 und Deutschland gespielt wurde, spielte gegen Frankreich (3:3) und nach der Extrazeit 5:4. Der dritte Platz wurde durch Polen (3:2) erreicht. Das abschließende Gleiche wurde durch Italien gewonnen, das im Gleichen gegen Deutschland Weltmeister für das dritte mal stand.

1982 اسپانیا

اين دوره را می توان جام ستاره ها ناميد؛ موجی از ستاره های جوان و بهترين بازيکنان دهه 1980 که بسياری شان نخستين حضور شان در جام جهانی را در اسپانيا تجربه کردند؛ زيکو، سوکراتس (برزيل)، ديه گو مارادونا (آرژانتين)، پائولو روسی و دينو زوف (ايتاليا)، کارل هاينس رومنينگه و هارالد شوماخر (آلمان غربی) و ژان تيگانا و ميشل پلاتينی (فرانسه) ... در جام برای نخستين بار تعداد تيمهای شرکت کننده در جام جهانی به 24 تيم رسيد. سهميه آفريقا به دوتيم افزايش يافت و از هر دو منطقه آسيا و اقيانوسيه يک تيم به جام جهانی راه يافتند. تيمهای کامرون، الجزاير، کويت، نيوزلند و هندوراس برای نخستين بار به بازيها راه يافتند. غايب بزرگ اين بازيها هلند، نايب قهرمان دو دوره گذشته بود. تيمهای حاضر در 6 گروه چهار تيمی تقسيم شدند که دو تيم اول هر گروه صعود کردند. دوازده تيم راه يافته به مرحله بعدی در 4 گروه سه تيمی بازی کردند که تيمهای نخست هر گروه به مرحله نيمه نهايی راه يافتند. در مرحله نيمه نهايی تيمهای فرانسه و آلمان غربی و در بازی ديگر ايتاليا و لهستان مقابل هم قرار گرفتند. بازی دو تيم فرانسه و آلمان غربی پس از 120 دقيقه با نتيجه 3 بر 3 به تساوی کشيد که آلمان غربی موفق شد فرانسه را در ضربات پنالتی شکست دهد و به فينال راه يابد.ديدار دو تيم ايتاليا و لهستان با دو گل پائولو روسی به سود ايتاليا پايان يافت و اين تيم حريف آلمان غربی در فينال جام 1982 شناخته شد. ايتاليا که پس از جنگ جهانی دوم ديگر نتواسته به مقام قهرمانی جام دست يابد، به ديدار آلمان غربی رفت که آن هم مانند حريفش برای رسيدن به سومين جام به پيروزی در بازی فينال اميد داشت. ايتاليا بازی فينال که در استاديوم برنابوی مادريد برگزار می شد تا دقيقه 80 با سه گل پائولو روسی، مارکو تاردلی و الساندرو آلتوبلی از آلمان غربی پيش افتاد و آلمان غربی فقط توانست يکی از سه گل را که توسط پل برايتنر زده شده در دقيقه 83 جبران کند. ايتاليا با اين پيروزی پس از 44 سال به قهرمانی جام رسيد و پس از برزيل دومين تيمی بود که سه بار قهرمان جام می شد. پائولو روسی گلزن شماره يک ايتاليا در اين بازيها علاوه بر اينکه با 7 گل زده بهترين گلزن شد، از سوی فيفا نيز به عنوان برترين بازيکن جام معرفی شد.


+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |
The eleventh World Cup once again took place in a South-American country, in Argentina. As since 1958 Austria has not been present in a World Cup final match this time it was to show that playing football has not been `dislearnt� in Austria. Austria's last match against Germany became one of the most significant matches in the Austrian football history: The World Cup champion was beaten by the Austrian team 2:3 - this was the first victory over Germany for 47 years. Third became Brazil (2:1 against Italy). In the final match Argentina won the match against the Netherlands (3:1) and became World Cup Champion for the first time.

WM 1978 Argentina
Die elfte Weltschale fand noch einmal in einem Süden-Amerikanischen Land, in Argentinien statt. Wie seit Österreich 1958 hat nicht in einem Weltpokalspielgleichen dieses mal anwesend betragen, das es darstellen sollte, daß das, Fußball zu spielen nicht ` dislearnt gewesen ist? in Österreich. Österreichs letztes Gleiches gegen Deutschland wurde eins der bedeutendsten Gleichen in der österreichischen Fußballgeschichte: Der Weltschale Meister wurde von der österreichischen Mannschaft 2:3 geschlagen - dieses war der erste Sieg über Deutschland für 47 Jahre. Third wurde Brasilien (2:1 gegen Italien). Im Endrunde Gleichen gewann Argentinien das Gleiche gegen die Niederlande (3:1) und stand Weltschale Meister zum ersten Mal.

1978 آرژانتین

اين جام زمانی برگزار شد که در کشور ميزبان يک دولت نظامی ديکتاتور حکمرانی می کرد. اعتراضات گسترده مردم آرژانتين در زمان برگزاری بازيها در گوشه و کنار کشور ديده می شد. تعداد شرکت کنندگان مرحله انتخابی در اين دوره برای نخستين بار از عدد 100 گذشت. دو تيم ايران و تونس به عنوان نمايندگان آسيا و آفريقا برای نخستين بار به جام جهانی راه پيدا کردند. ايران که در دور نخست مرحله انتخابی سوريه و عربستان سعودی را شکست داده بود، در دور دوم مرحله انتخابی آسيا - اقيانوسيه با هنگ کنگ، کره جنوبی و استراليا هم گروه شد که به عنوان تيم اول اين گروه برای نخستين بار به جام جهانی راه يافت. دو شکست مقابل هلند و پرو و يک تساوی با اسکاتلند، 2 گل زده (ايرج دانايی فر و حسن روشن)، 8 گل خورده و يک امتياز نتيجه سفر ايران به آرژانتين بود. مرحله نيمه نهايی اين دوره از بازيها نيز مانند مسابقات دوره پيش به صورت گروهی انجام شد و تيمهای آرژانتين و هلند به عنوان سرگروه های دو گروه به فينال رسيدند و برزيل و ايتاليا به دو عنوان دو تيم دوم گروهها بازی رده بندی را برگزار کردند. هلند که دو بار پياپی به فينال می رسيد تقريبا همان ترکيب سال 1974 خود را حفظ کرده بود با اين تفاوت که ديگر يوهان کرويف، ستاره خود را در اختيار نداشت. در مقابل هلند تيم جوان و ناشناخته آرژانتين قرار داشت که پس از نخستين دوره جام جهانی ديگر نتوانسته بود به فينال راه يابد. با نتيجه نسبتا ضعيفی که اين تيم در دور مقدماتی بدست آورده بود و راهيابی مستقيمش به جام با استفاده از حق ميزبانی، دستيابی اش به فينال برای بسياری دور از انتظار بود. هر چند نمايش بازيکنانی چون دانيل پاسارلا (کاپيتان)، دانيل برتونی، ماريو کمپس و اسوالدو آرديلس در بازيهای مرحله نيمه نهايی چهره ديگری به تيم آرژانتين داد. مسابقه فينال در پايان وقت قانونی يک بر يک به تساوی رسيد، اما دو گل آرژانتين در وقت اضافی بار ديگر آرزوهای هلند را برای فتح جام جهانی نقش بر آب کرد و آرژانتين پس از اوروگوئه و برزيل، سومين کشور آمريکای لاتين بود که به جام جهانی دست می يافت. در اين دوره برزيل سوم و ايتاليا چهارم شد. ماريو کمپس با 6 گل که دو تای آنها را در بازی فينال به ثمر رسانده بود در صدر جدول بهترين گلزنان جام ايستاد.


+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |


WM 1974 Germany
In the meantime the tenth World Cup, after several unsuccessful attempts of the Germans to take the World Cup to Germany they finally were successful and the World Cup was carried out in Germany. The course of the tournament was for the first time since 1954 changed again: The first round was now named "first final round" (there were still 4 groups with four teams each), instead of a quarter- and semi-final there was a second final round, in which the two best teams of each group play against each other as final. Australia, Haiti and Zaire were participating for the first time. The match for the third place was won by Poland (1:0 against Brazil). In the final match Germany won against the Netherlands 2:1 and after the World Cup of 1954 became champion for the second time
WM 1974 Germany
WM 1974 Germany
Mittlerweile wurde die zehnte Weltschale, nachdem einige erfolglose Versuche der Deutschen, der Weltschale nach Deutschland sie zu nehmen schließlich erfolgreich und die Weltschale waren-, in Deutschland durchgeführt. Der Kurs des Turniers war zum ersten Mal, da 1954 wieder änderten: Der erste Umlauf wurde jetzt "zuerst abschließenden Umlauf" (es gab noch 4 Gruppen mit vier Mannschaften jede), anstelle von einem Viertel genannt und halb-abschließend gab es einen zweiten abschließenden Umlauf, in dem die zwei besten Mannschaften jedes Gruppe Spiels gegeneinander als Endrunde. Australien, Haiti und Zaire nahmen zum ersten Mal teil. Das Gleiche für den dritten Platz wurde durch Polen (1:0 gegen Brasilien) gewonnen. Im Endrunde Gleichen gewann Deutschland gegen die Niederlande 2:1 und nachdem die Weltschale von 1954 Meister für das zweite mal stand
 

1974  آلمان غربی
مرحله انتخابی برای جام دهم، آخرين باری بود که تعداد تيمهای خواهان حضور در جام جهانی دو رقمی (99 تيم) بود. فرانسه، اسپانيا و انگلستان غايبان بزرگ اين جام بودند.جمهوری دمکراتيک کنگو (زئير)، آلمان شرقی، هائيتی و استراليا (از آسيا) برای نخستين بار به جام جهانی می آمدند.آلمان شرقی که با آلمان غربی همگروه بود، موفق شد همسايه و رقيب غربی، خود را يک بر صفر در مقابل چشمان ده ها هزار هوادار آلمان غربی شکست دهد. اين نخستين اين دو تيم در تاريخ جام جهانی بود. سيستم برگزاری بازيهای بار ديگر در اين جام تغيير کرد بدين شکل که شانزده تيم حاضر در 4 گروه 4 تيمی بازی کردند که تيمهای اول و دوم هر گروه به دور بعد راه يافتند.
تيمهای راه يافته به دور بعد دوباره در دو گروه چهار تيمی تقسيم شدند که دو تيم نخست دو گروه مستقيما به فينال و دو تيم دوم به بازی رده بندی راه يافتند.آلمان غربی، ميزبان مسابقات و هلند به فينال رفتند و برزيل و لهستان برای بازی رده بندی مقابل هم قرار گرفتند. بازی رده بندی با پيروزی يک بر صفر لهستان پايان يافت و برزيل، قهرمان دوره پيش نتوانست با ستارگان بجا مانده از جام 1970 به مقامی بهتر از چهارمی دست يابد.
بازی فينال با حضور بيش از 75 هزار نفر در استاديوم المپيک مونيخ برگزار شد. اين بازی نبرد ستارگان بود. آلمان غربی با مجموعه ای از بهترين بازيکنان تاريخ فوتبال خود چون سپ ماير، فرانتس بکن باوئر، برتی فوگتس، پل برايتنر، گرد مولر، ولفگانگ اورات، راينر بونهوف و اولی هوينس در مقابل هلندی قرار گرفت که از مثلث طلايی يوهان کرويف و ران رينسن برينک، جانی رپ بهره می گرفت.در ثانيه های نخست بازی يک پنالتی به سود هلند گرفته شد که يوهان نيسکنس آن را به گل تبديل کرد و يکی از سريعترين گلهای تاريخ جام جهانی را رقم زد.
اما آلمان با دو گل برايتنر و گرد مولر از هلند پيش افتاد و برای دومين به جام جهانی دست يافت. گرتزگورتز لاتو از لهستان با 7 گل گلزن برتر شد و يوهان کرويف از سوی فيفا به عنوان بهترين جام برگزيده شد.
گرد مولر چهاردهمين گل جام جهانی خود را در بازی فينال به ثمر رساند (10 گل در سال 1970 و 4 گل در سال 1974) و با اين حساب با يک گل بيشتر، ژوست فانتن 13 گله (در يک دوره جام جهانی) را پشت سر گذاشت.
تيم ملی ايران برای نخستين بار در مرحله انتخابی برای ورود به جام جهانی شرکت کرد که در بازی پلی -آف مغلوب استراليا شد و از راه يافتن به جام جهانی بازماند.
+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |


WM 1970 Mexico
The ninth World Cup has been organized in Mexico. For the first time teams were allowed to substitute a player twice and for the first time Morocco, as a black African team, participated. El Salvador, Israel and Rumania also celebrated their debut. In the quarter-final the Germans took their revenge against England after a 3:2 in the extra time, but only short time later they lost the semi-final against Italy 3:4 (after extra time) but the game was as exciting as the match against England before and last but not least Germany became third after they won the match against Uruguay 1:0. The World Cup has been lead by the "double champion" Brazil, who was successful in winning each and every match very convincingly and in whose team the extraordinary football star Pel� who in 1962 and 1966 because of his injuries was not able to take part has been given the chance to once more demonstrate his talent as a football player. The final match against Italy was won by Brazil (4:1) and with the third title of the World Cup Championship the "Coupe Joules Rimet" was given to the Brazil team for all times.

WM 1970 Mexico
Die 9. Weltschale ist in Mexiko organisiert worden. Zum ersten Mal durften Mannschaften, einen Spieler zweimal zu ersetzen und zum ersten Mal nahm Marokko, wie Mannschaft des schwarzen Afrikaners, teil. El-Salvador, Israel und Rumänien feierten auch ihren Anfang. Im Viertelfinale nahmen die Deutschen ihre Rache gegen England nach 3:2 in der Extrazeit, aber nur Kurzschlußzeit später verloren sie das halb-abschließende gegen Italien 3:4 (nachdem Extrazeit), aber das Spiel war so aufregend wie das Gleiche gegen England vorher und zuletzt, aber nicht wenig Deutschland wurde drittes, nachdem sie das Gleiche gegen Uruguay 1:0 gewannen. Die Weltschale ist Leitung durch den "doppelten Meister" Brasilien gewesen-, der erfolgreich waren, wenn sie sehr convincingly jedes Gleiche gewannen und in wem Mannschaft das außerordentliche Fußballstern PEL? wer 1962 und 1966 wegen seiner Verletzungen nicht in der LageWAR teilzunehmen, ist die Wahrscheinlichkeit gegeben worden, noch einmal sein Talent als Fußballspieler zu demonstrieren. Das abschließende Gleiche gegen Italien wurde durch Brasilien (4:1) gewonnen und mit dem dritten Titel der Weltschale Meisterschaft der Brasilien Mannschaft zu allen Malen wurden die "Coupe Joule Rimet" gegeben.
 

 1970 مکزیک
برای نخستين بار جام جهانی در آمريکای مرکزی برگزار می شد. 75 تيم در مرحله انتخابی برای ورود بازی کردند.
اين دوره بدون حضور تيمهايی چون فرانسه، آرژانتين، فرانسه، مجارستان، اسپانيا برگزار شد در مقابل اسرائيل، ال سالوادور و مراکش در نخستين حضورشان در جام جهانی به ميدان رفتند.اسرائيل که ديگر هيچگاه نتواست به جام جهانی راه يابد آن زمان به عنوان تيم آسيايی محسوب می شد که بعدها به عضويت فدراسيون فوتبال اروپا، يوفا در آمد.برزيل با در اختيار داشتن پله، ريوه لينو، کارلوس آلبرتو پريرا، تستائو و جرزينيو به مکزيک آمده بود تا شکست سخت دوره پيش را جبران کند. اين تيم با مديريت ماريو زاگالو با سه برد از گروه خود صعود کرد و با شکست دو تيم از آمريکای لاتين (پرو و اوروگوئه) در مراحل بعدی به فينال رسيد.ايتاليا نيز برای رسيدن به فينال، پس از صعود از گروهش مکزيک، ميزبان بازيها و آلمان غربی را شکست داد. ايتاليا و برزيل در بازی فينال در حالی مقابل هم قرار می گرفتند که تيم برنده به سومين عنوان قهرمانی خود دست می يافت و می توانست برای هميشه جام ژول ريمه را به خانه ببرد.اين بازی در نيمه نخست با نتيجه يک بر يک به تساوی انجاميد گلهای اين نيمه را پله برای برزيل و بونينسينا برای ايتاليا به ثمر رساندند. اما در نيمه دوم برزيل در بيست دقيقه سه گل توسط گرسون، جرزينيو و کارلوس آلبرتو پريرا به ثمر رساند و به عنوان نخستين تيمی که سه بار قهرمان جام جهانی شده جام ژول ريمه را برای هميشه به خانه برد.گرد مولر از آلمان غربی با 10 گل زده بهترين گلزن جام شناخته شد. اين دوره چهارمين و آخرين جام جهانی بود که پله در آن حضور می يافت.+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |


WM 1966 England
The eighth football World Cup took place in England, in order to celebrate the 100-year-jubilee of the English Football Association (FA) and the 70 volunteering teams set a new record. The surprises of the qualification of the World Cup of 1966 were: Portugal won against the CSSR, who were second in the World Cup of 1962, North-Korea as the first Asian team taking part came to the quarter-final. In the semi-final England and Portugal played against each other (2:1), Germany beat the UdSSR 2:1 as well and with the same result Portugal was able to defeat their third place against the UdSSR. The fifth goal of the final match (England vs. Germany) in the 101st minute, the score was 2:2, still today is one of the most controversial: the English player Hurst shot the ball under the lath, from which the ball fell down onto the ground again, where as the only person the Russian linesman pretended to have seen the ball in the goal. And as the last goal for the English team was shot, a lot of spectators were on the field, yet. But nevertheless: England won the final match 4:2 and became World Cup Champion of the year 1966.
-------------------------------------------------------------------
WM 1966 England
1966 Die achte Fußball Weltschale fand in England statt, um das 100-year-jubilee der englischen Fußball-Verbindung (Fa) zu feiern und die 70 freiwillig erbietenden Mannschaften stellten eine neue Aufzeichnung ein. Die Überraschungen der Qualifikation der Weltschale von 1966 waren-: Portugal gewann gegen die CSSR, die an zweiter Stelle in der Weltschale von 1962 waren, Norden-Korea, während das erste asiatische Mannschaftteilnehmen zum Viertelfinale kam. Im halb-abschließenden England und im Portugal spielte gegeneinander (2:1), Deutschland Schlag das UdSSR 2:1 außerdem und mit dem gleichen ResultatWAR Portugal in der Lage, ihren dritten Platz gegen das UdSSR zu besiegen. Das fünfte Ziel des abschließenden Gleichen (England gegen Deutschland) in der 101. Minute, die Kerbe war 2:2, noch ist heute eins von den umstrittensten: der englische Spieler Hurst schoß die Kugel unter der Latte, von der die Kugel unten auf den Boden wieder fiel, wo als die einzige Person der russische Linesman vortäuschte, die Kugel im Ziel gesehen zu haben. Und da das letzte Ziel für die englische Mannschaft Schuß war, waren eine Menge Zuschauer auf auffangen, schon. Aber dennoch: England gewann das abschließende Gleiche 4:2 und stand Weltschale Meister des Jahres 1966.
 

1966  انگلستان
جام جهانی 1966 بالاخره در جايی برگزار شد که به باور برخی ها محل تولد فوتبال نوين بوده است. انگلستان که دارای نخستين فدراسيون فوتبال جهان است در حالی ميزبان اين مسابقات شد که پيشتر در بازيهای جام جهانی چندان خوش ندرخشيده بود.تعداد تيمهای شرکت کننده در مرحله انتخابی برای اين دوره به 74 تيم افزايش يافت. 10 تيم اروپايی، 5 تيم ار آمريکای جنوبی و يک تيم از آسيا شرکت کنندگان اين دوره تشکيل می دادند.
دو تيم تازه وارد پرتغال و کره شمالی شگفتی سازان اين جام بودند. پرتغال با اوزه بيو، بازيکن افسانه ای اش که در اين بازيها 9 گل به ثمر رساند تا مرحله نيمه نهايی بالا آمد، و کره شمالی به عنوان تيم دوم گروه خود به يک چهارم نهايی صعود کرد که در اين مرحله مقابل پرتغال قرار گرفت.بازی اين دو تيم يکی از مشهورترين بازيهای تاريخ جام جهانی، کره شمالی در يک بازی توفانی در 25 دقيقه نخست 3 بر صفر از پرتغال پيش افتاد. همه کار پرتغال را تمام شده می دانستند که اين تيم با چهار گل پی در پی اوزه بيوی موزامبيکی تبار و تک گل ژوزه آگوستو خواب خوش کره شمالی را بر هم زد. اما از عجيب ترين اتفاق های اين دوره حذف برزيل، مدافع قهرمانی دور مقدماتی بازی ها بود. برزيل با داشتن مجموعه ای از ستارگانی چون پله، گارينشا، جرزينيو و تستائو با دوشکست 3 بر 1 در مقابل مجارستان و پرتغال و يک برد مقابل بلغارستان حتی نتوانست از گروه خود صعود کند و تلخ ترين شکست خود را در تاريخ جام جهانی رقم زد.در مقابل انگلستان با در اختيار داشتن بازيکنانی چون بابی مور، برادران چارلتون و جف هرست خاطره انگيزترين جام را برای هوادارانش ثبت کرد.چهار تيم اروپايی انگلستان، آلمان غربی، پرتغال و اتحاد جماهير شوروی به مرحله نيمه نهايی يافتند که آلمان غربی و انگلستان هر دو با نتيجه مشابه 2 بر1 موفق شدند به ترتيب شوروی و پرتغال را از پيش روی بردارند و به فينال مسابقات برسند.در بازی فينال دو تيم در پايان وقت قانونی دو بر دو مساوی شدند، اما در وقت اضافی، جف هرست که در وقت قانونی يکی از گلهای انگلستان را به ثمر رسانده بود، با وارد کردن دو گل ديگر نتيجه را به 4 بر 2 تغيير داد و با اين حساب انگلستان برای نخستين به جام جهانی دست يافت.در بازی رده بندی که بين پرتغال و شوروی برگزار شد، پرتغال 2 بر 1 از سد حريف خود گذشت و به مقام سوم دست يافت و اوزه بيو در اين بازی با زدن نهمين گل خود در اين مسابقات به عنوان گلزن برتر جام شناخته شد.


+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |


WM Chile 1962
For the third time the World Cup - it was the seventh - was carried out on the South-American continent, to be more precise in Chile. After 1960 the worst earthquake in the Chilean history has destroyed the whole south of the country, it has been discussed to carry out the World Cup in Europe. But the Chilean did not want to think about any plans like that one and started preparing the organisation of this football event in a very glamorous way. Perhaps especially because of that and because of some kind of solidarity this time 56 teams wanted to take part in the World Cup. The whole World Cup was stamped by a very defence playing of all teams, only few goals and unfortunately by a very brutal behaviour (its sad climax in the match Chile vs. Italy). In addition to that the worst referees of all World Cups were there. In the semi-final Brazil won against Chile (4:2) and the CSSR against Yugoslavia (3:1), at least the third place has been made secure by the host Chile in a 1:0 against Yugoslavia. Although the star of the World Cup Champion Brazil, Pel�, was not able to play any longer after an injury in the preliminary round, Brazil won the final against CSSR 3:1 and after Uruguay and Italy they were the third team that was successful in winning the World Cup for the second time.


WM Chile 1962
Für, das dritte mal als die Weltschale - es war- das Siebtel - auf dem Süden-Amerikanischen Kontinent durchgeführt wurde, in Chile exakter sein. Nachdem 1960 das schlechteste Erdbeben in der chilenischen Geschichte den vollständigen Süden des Landes zerstört hat, ist es besprochen worden, um die Weltschale in Europa durchzuführen. Aber der Chilene wollte nicht an irgendwelche Pläne wie dieser und die Organisation, dieses Fußballfalls in einer sehr bezaubernden Weise vorzubereiten begonnen denken. Möglicherweise besonders wegen dessen und wegen irgendeiner Art solidarität wollten Mannschaften dieses mal 56 an der Weltschale teilnehmen. Die vollständige Weltschale wurde durch ein sehr Verteidigungspielen aller Mannschaften, nur wenige Ziele und leider durch ein sehr brutales Verhalten gestempelt (sein trauriger Höhepunkt im Gleichen Chile gegen Italien). Zusätzlich zu dem waren- die schlechtesten Referenten aller Weltschalen dort. Im halb-abschließenden Brasilien, das gegen Chile (4:2) und im CSSR gegen Jugoslawien (3:1), mindestens ist der gewonnen werden, dritte Platz sicher durch den Wirt Chile in 1:0 gegen Jugoslawien gebildet worden. Obgleich der Stern des Weltschale Meisters Brasilien, PEL?, $$$WAR nicht in der Lage, nach einer Verletzung im einleitenden Umlauf irgendwie länger zu spielen, gewann Brasilien die Endrunde gegen CSSR 3:1 und nachdem Uruguay und Italien sie die dritte Mannschaft waren, die erfolgreich war, wenn es die Weltschale für das zweite mal gewann.
 

1962 شيلی
اقتدار برزيل در جام 1962 شيلی با درخشش مجدد گارينشا، واوا و پله ادامه يافت. برزيل اين بار از اين مزيت برخوردار بود که در آمريکای جنوبی به ميدان می رفت؛ جائيکه تجربه ثابت کرده تيمهای اروپايی معمولا نسبت به بازيهای داخل اروپا ضعيفتر ظاهر می شوند.56 تيم در مرحله انتخابی حضور داشتند که 16 تيم با مرحله نهايی راه يافتند. 6 تيم از آمريکای جنوبی و 10 تيم اروپايی تيم حاضر در اين دوره بودند. هيچ تيمی از آفريقا و آسيا در اين دوره حضور نداشت. کلمبيا و بلغارستان نخستين حضور خود را در اين دوره تجربه کردند و تيمهای با تجربه ای چون ايتاليا، آرژانتين و اوروگوئه در دور مقدماتی حذف شدند.دو تيم از اروپا (يوگسلاوی و چکسلواکی) و دو تيم از آمريکای لاتين (برزيل و شيلی) به مرحله نيمه نهايی راه يافتند.چکسلواکی با نتيجه 3 بر 1 يوگسلاوی را شکست و برزيل (مدافع عنوان قهرمانی) مقابل شيلی (ميزبان بازيها) قرار گرفت که اين بازی با نتيجه 4 بر 2 به سود برزيل پايان يافت. در بازی فينال برزيل با نتيجه 3 بر 1 چکسلواکی را شکست داد و برای دومين دوره پياپی به عنوان قهرمانی جام دست يافت.پله که در جام پيشين ستاره بازيها بود، در اين دوره پس از اينکه در بازی دوم آسيب ديد، چهار بازی ديگر را از روی نيکمت ذخيره ها دنبال کرد. او در اين دوره فقط يک گل به ثمر رساند.دراژن يرکوويچ از يوگسلاوی با 6 گل زده بهترين گلزن معرفی شد.+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |


WM 1958 Sweden
The sixth World Cup (for what this time even 52 teams volunteered) was carried out in Sweden. Even in the preliminary round Brazil showed quite impressively their strength after victories over e.g. UDSSR or Austria. Germany, as the titleholder, twice played a draw and won the match against Argentina, which made them be on top of their group. In the semi-final Brazil won the match against France (5:2) and Sweden against Germany (3:1); the match for the third place was won by France 6:3. The final match Brazil against Sweden (5:2) showed one more time that the Brazils played as good and convincing as no team has ever done before and that they earned the title (one of their team was the 17-year-old Pele, which still today is the youngest World Cup Champion).


WM 1958 Sweden
Die 6. Weltschale (für was dieses mal sogar 52 Mannschaften freiwillig erboten) wurde in Schweden durchgeführt. Sogar im einleitenden runden Brasilien zeigte ziemlich eindrucksvoll ihre Stärke nach Siegüberschuß z.B. UDSSR oder Österreich. Deutschland, wie das titleholder, spielte zweimal einen abgehobenen Betrag und gewann das Gleiche gegen Argentinien, das sie auf ihre Gruppe sein ließ. Im halb-abschließenden Brasilien gewonnen dem Gleichen gegen Frankreich (5:2) und Schweden gegen Deutschland (3:1); das Gleiche für den dritten Platz wurde durch Frankreich 6:3 gewonnen. Das abschließende Gleiche Brasilien gegen Schweden (5:2) zeigte einem weiteren Mal, daß das Brazils gespielte so gute und das Überzeugen, wie keine Mannschaft überhaupt vor getan hat und daß sie den Titel erwarben (einer ihrer
Mannschaft das PELE 17-year-old war, welches noch heute der jüngste World Cup Meister ist).
 

1958 سوئد
برای بار دوم در تاريخ جام جهانی، اروپا دو دوره متوالی برای ميزبانی برگزاری بازيها برگزيده شد.
اين جام قطعا يکی از خاطره انگيز ترين دوره های جام جهانی برای برزيل است. اين تيم که در تمام دوره های پيش از 1958 شرکت کرده بود، بهترين نتيجه ای که بدست آورده بود مقام نايب قهرمانی سال 1950 بود.
درخشش برزيل در جام سرآغازی بود برای موفقيت های بعد اين تيم. برزيل تنها تيم جهان است که در تمام هجده دوره جام جهانی حضور داشته است و با بيشترين تعداد بازی، گل زده و امتياز سالهاست که پر افتخارترين تيم ملی جهان محسوب می شود.جام 1958 سوئد، ميدان درخشيدن ستارگانی چون ژوست فانتن، بابی چارلتون و گارينشا بود. اما در اين دوره بدون شک نام بازيکن افسانه ای تاريخ فوتبال جهان پيش از همه به ذهن ها خطور می کند؛ ستاره 17 ساله تيم ملی برزيل "پله".16 تيم از از ميان 55 تيم مرحله انتخابی به بازيها راه پيدا کردند که تيمهای ايرلند شمالی، ولز و اتحاد جماهير شوروی نخستين تجربه حضور خود در جام را آزمودند.
چهار تيم برزيل، آلمان غربی، فرانسه و سوئد با شکست حريفان خود به مرحله نيمه نهايی راه يافتند. در اين مرحله برزيل مقابل فرانسه ای قرار گرفت که با 15 گل زده بهترين خط حمله جام را در خدمت داشت. اين بازی با نتيجه پرگل 5 بر 2 به سود برزيل خاتمه يافت و برزيل به بازی فينال رسيد.در بازی ديگر نيمه نهايی آلمان غربی، مدافع قهرمانی در مقابل سوئد که از مزيت ميزبانی بهره می جست، قرار گرفت که اين بازی با نتيجه 3 بر 1 به سود آلمان غربی تمام شد.برزيل با ستارگانی چون پله، ماريو زاگالو ( که بعدها در سال 1970 در نقش مربی برزيل را به قهرمانی رساند) واوا و گارنيشا مقابل سوئد قرار گرفت که برای نخستين بار به فينال جام می رسيد.
برزيل اين بازی را نيز مانند بازی نيمه نهايی با نتيجه 5 بر 2 از آن خود کرد و پس از 28 سال از آغاز جام جهانی و حضور در شش دوره برای نخستين بار اين جام را به خانه برد.
در بازی فينال پله ستاره نوجوان برزيل دو گل، واوا دو گل و ماريو زاگالو يک گل برای برزيل به ثمر رساندند. ژوست فانتن فرانسوی با 13 گل زده در اين بازيها نام خود را به عنوان بهترين گلزن تمام ادوار جام جهانی در تاريخ فوتبال جهان ثبت کرد.اين تنها دوره ای بود که يک تيم غير اروپايی در مسابقاتی که در اروپا برگزار می شد، موفق به فتح عنوان قهرمانی شد.
 


+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |
WM 1954 Switzerland

The fifth World Cup was carried out in Switzerland and as at this time there were 44 volunteers for participating - a new record was set up. The biggest favourite of this World Cup was without any doubts Hungary, which was the winner of the Olympia 1952 and which was compared with the team of Uruguay of the 1920th and with the Austrian team of the early 30th. It was the Hungarian team, which was for the first time successful in 1953 to beat the English team in their home country, in Wembley, 6:3. In the preliminary round of the second group Germany lost with their "second team" against the Hungarian team 3:8. Austria was behind 0:3 against Switzerland in the quarterfinal, but in only nine minutes they changed their position into a 5:3. In the semi-final Austria was beaten by Germany (1:6). Hungary beat the World Cup champion Uruguay 4:2 after the extra time, in the final Hungary unexpectedly lost against Germany 2:3! Germany thereby was for the first time World Champion, Austria won the match against Uruguay (3:1) and became third.

WM 1954 Switzerland
1954 Die fünfte Weltschale wurde in der Schweiz durchgeführt und wie diesmal es 44 Freiwilliger für das Teilnehmen gab - eine neue Aufzeichnung wurde aufgestellt. Der größte Liebling dieser Weltschale war- ohne irgendwelche bezweifelt Ungarn, das der Sieger des Olympia 1952 waren und das mit der Mannschaft von Uruguay vom 1920. und mit der österreichischen Mannschaft von der frühen 30. verglichen wurde. Es war die ungarische Mannschaft, die zum ersten Mal 1953 erfolgreich war, die englische Mannschaft in ihrem Heimatland, in Wembley, 6:3 zu schlagen. In der Einleitung, die von der zweiten Gruppe verlor Deutschland rund ist, mit ihrer "zweiten Mannschaft" gegen die ungarische Mannschaft 3:8. Österreich war hinter 0:3 gegen die Schweiz im Viertelfinale, aber in nur neun Minuten änderten sie ihre Position in 5:3. Im halb-abschließenden Österreich wurde durch Deutschland (1:6) geschlagen. Ungarn Schlag der Weltschale Meister Uruguay 4:2 nach der Extrazeit, in der Endrunde Ungarn unerwartet verloren gegen Deutschland 2:3! Deutschland war dadurch zum ersten Mal Weltmeister, gewann Österreich das Gleiche gegen Uruguay (3:1) und wurde drittes.
 

1954 سوئيس

بازهم در مسابقات سال 1954 تغييراتی در سيستم بازيها داده شد. بازيهای اين دوره همانند دوره های اخير جام جهانی، به صورت گروهی در دور مقدماتی و تک حذفی در مرحله بعدی برگزار شد.تيم ها در دور مقدماتی در گروه های چهارتايی تقسيم شدند که دو تيم نخست هر گروه به مرحله يک چهارم نهايی راه يافتند.در اين دوره از 45 تيمی که در مرحله انتخابی به ميدان رفتند، 16 تيم به جام جهانی راه يافتند. تيمهای ترکيه، کره جنوبی و اسکاتلند برای نخستين بار در اين بازیها حضور پيدا کردند.آلمان غربی پس از پايان جنگ جهانی و جدا شدن از آلمان شرقی برای نخستين بار به بازيها می آمد.کره جنوبی نخستين تيم آسيايی بود که در جام جهانی بازی می کرد. اين تيم شش بار ديگر به جام جهانی راه يافت (با احتساب جام 2006 آلمان) که از اين نظر در ميان ديگر تيمهای آسيايی رکورددار است.پيش بينی می شد که مجارستان با توجه به قهرمانی اش در المپيک 1952 هلسينکی و شکست ناپذيری اش در 28 بازی بين المللی پيوسته، بدون دردسر به قهرمانی برسد.اين تيم با داشتن ستارگانی چون پوشکاش، کوچيش و بوژيک با قدرت تمام و شکست های سنگينی که بر تيمهای کره جنوبی (0-9) و آلمان غربی (3-8) تحميل کرد، با زدن 17 گل زده در دو بازی به عنوان نخستين تيم از گروه خود صعود کرد.اين تيم در مراحل بعدی با پيروزی بر برزيل و اوروگوئه با اقتدار کامل به فينال راه يافت و در مقابل همگروه دور مقدماتی اش آلمان غربی قرار گرفت.آلمان غربی که پس از مجارستان به عنوان تيم دوم به يک چهارم نهايی صعود کرده بود، برای نخستين باردر جام جهانی حضور می يافت.اين دو تيم در بازی فينال مقابل هم قرار گرفتند و با اينکه مجارستان 8 بر 3 در دور مقدماتی آلمان غربی را شکست داده بود، در بازی فينال با نتيجه 3 بر 2 مغلوب آلمان غربی شد. بدين ترتيب آلمان غربی در نخستين تجربه حضورش در جام جهانی به عنوان قهرمانی اين بازيها دست يافت.اين تيم که تا سال 1990 با عنوان آلمان غربی يا جمهوری فدرال آلمان از سال 1954 بدون وقفه در جام جهانی شرکت داشت، در مجموع سه بار عنوان قهرمانی جام جهانی را بدست آورد.از سال 1990 به بعد، پس از اتحاد آلمان شرقی و آلمان غربی اين دو تيم تحت عنوان تيم ملی آلمان پا به ميادين بين المللی گذاشتند.بازيهای 1954 سوئيس با 140 گلی که رد و بدل شد، پرگل ترين دوره اين مسابقات از ابتدا تا جام 1982 اسپانيا بود. با توجه به تعداد کمتر تيمها و مسابقات ( 16 تيم و 26 بازی) نسبت به جام اسپانيا (24 تيم و 52 بازی) می توان اين جام را با متوسط 5.4 گل در هر بازی، پر گل ترين دوره تاريخ جام جهانی دانست.
ساندور کوچيش با 11 گل زده در صدر جدول گلزنان اين دوره جای گرفت.اين آخرين دوره مسابقات بود که ژول ريمه، بنيانگذار جام جهانی در آن حضور داشت. ژول ريمه که برای 33 سال رياست فيفا را بر عهده داشت، دو سال بعد در سن 83 سالگی در گذشت.مجسمه جام جهانی تا سال 1970 با شکلی متفاوت با شکل امروزی جام ژول ريمه نام داشت که برزيل با قهرمانی در سال 1970 به عنوان نخستين تيمی که سه بار جام ژول ريمه را بدست آورده، برای هميشه اين جام را به خانه برد.

+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |
به علت جنگ جهانی دوم مسابقات جام جهانی فوتبال ۱۲ سال تعطيل بود.
WM 1950 Brazil
After a twelve years break the fourth World Cup again took place in South-America to be more precise in Brazil, which as a preparation for this World Cup built the Maracana-Stadium which even today is the biggest in the world as it is conceived for two hundred thousand fans. Germany and Hungary were not given permission to take part in this World Cup because of international proscription. Therefore England, which abolished their politics of isolation according to football, took part in the World Cup for the first time. In addition to that, for the first time the old k.o system was replaced by a system, in which in a preliminary round four groups of four teams each play against each other. The biggest astonishment of this World Cup was the elimination of the favourite, England, in the preliminary round in the matches against the USA (0:1) and against Spain (0:1). But also the new champion caused surprise: After a nerve-racking final match against the much better Brazil team, in which a draw would have been sufficient for Brazil to become champion, Uruguay, the champion of 1930, became - as Italy did it four years ago - champion for the second time in history. Third became Sweden, fourth Spain.

WM 1950 Brazil
Nachdem ein zwölf-Jahr-Bruch die vierte Weltcup wieder in Süden-Amerika stattfand, um in Brasilien exakter zu sein, das, da eine Vorbereitung für diese Weltschale den Maracana-Maracana-Stadium errichtete, der sogar heute in der Welt das größte ist, da es für zweihundert tausend Ventilatoren begriffen wird. Deutschland und Ungarn wurden nicht Erlaubnis gegeben, an dieser Weltschale wegen der internationalen Beschränkung teilzunehmen. Folglich nahm England, das ihre Politiken der Lokalisierung entsprechend Fußball abschuf, an der Weltschale zum ersten Mal teil. Zusätzlich zu dem zum ersten Mal wurde das alte k.o System durch ein System ersetzt, in dem in einem einleitenden Umlauf vier Gruppen von vier Mannschaften jedes Spiel gegeneinander. Das größte Erstaunen dieser Weltschale war- die Beseitigung des Lieblings, England, in der Einleitung, die in den Gleichen gegen die USA (0:1) rund ist und gegen Spanien (0:1). Aber auch die neuer Meister verursachte Überraschung: Nach einem Nerv-Racking abschließenden Gleichen gegen die viel bessere Brasilien Mannschaft, tat vor, in der ein abgehobener Betrag gewesen sein würde genügend, damit Brasilien Meister steht, stand Uruguay, den Meister von 1930, - wie Italien es vier Jahren - Meister für das zweite mal innen Geschichte. Third wurde Schweden, viertes Spanien.
 
1950 برزيل
 
چهارمين دوره مسابقات جام جهانی در برزيل انجام شد . در اين دوره دو تيم « اروگوئه» و « برزيل » در ديدار نهايی به مصاف هم رفتند و اروگوئه توانست تيم برزيل را در خانه ۲ بر ۱ شکست داده و برای دومين بار فاتح مسابقات جام جهانی شود . اين مسابقه در روز ۱۶/۷/۱۹۵۰ در ريودوژانيرو برگزار شد . بازيکنان برزيل در اين مسابقه « بابوزا ، آگوستو ، يوونال، بائر ، دانيلو ، بيگوده ، فرانسا ، زيزينهو ، آدمير ، جاير و چيکو » بودند و بازيکنان اروگوئه نيز « ماسپولی، گونزالس ، ترجا ، گامبتا ، وارلا ، آندراده ، چيگا ، پرز ، ميگوئز ، شيافينو و موران » بودند .گل های اين ديدار را شيافينو و چيگا برای اروگوئه و فرانسا برای برزيل به ثمر رساندند . آقای گل اين دوره از مسابقات آدمير با ۹ گل از برزيل بود . در کل اين دوره ۱۳۳۷۰۰۰ نفر از مسابقات ديدن کردند .
 
+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |


WM 1938 France
Sepp Herberger, as "Reichstrainer", had the unpleasant job, to make one team out of two national teams, which played very different. On the one hand the "Breslau-Eleven" and on the other hand the technical perfectionalists, the "Wiener Scheiberspiel-Eleven"- a new German united team. It was no surprise at all that Germany played 1:1 against Switzerland in the very first game in Paris and after the 2:4 defeat in the repetition game against the Switzerland, the German team was separated from the tournament. From South-America only Brazil and Cuba came to France, the other South-American football teams did not want to take part in the World Cup any longer after it became public that in contrast to the change interval proposed by the South-Americans the next World Cup would again take place in Europe. The participating teams of the semi-final were Italy against Brazil (2:1) and Hungary against Sweden (5:1). In the final match Italy beat Hungary with a 4:2 and became champion for the second time.

WM 1938 France
Sepp Herberger, als "Reichstrainer", hatte den unangenehmen Job, eine Mannschaft aus zwei nationalen Mannschaften heraus zu bilden, die sehr unterschiedliches spielten. Einerseits das "Breslau-Eleven" und andererseits die technischen perfectionalists, das "Wiener Würstchen Scheiberspiel-Eleven" - eine neue deutsche vereinigte Mannschaft. Es war keine Überraschung an allen, daß Deutschland 1:1 gegen die Schweiz im allerersten Spiel in Paris und nach der 2:4 Niederlage im Wiederholung Spiel gegen die Schweiz spielte, die deutsche Mannschaft wurde getrennt vom Turnier. Aus Süden-Amerika kamen nur Brasilien und Kuba nach Frankreich, die anderen Süden-Amerikanischen Fußballmannschaften wollten nicht an der Weltschale irgendwie länger teilnehmen, nachdem es allgemein wurde, daß im Gegensatz zu Änderung der Abstand durch die Süden-Amerikaner vorschlug, welche die folgende Weltschale wieder in Europa stattfinden würde. Die teilnehmenden Mannschaften vom halb-abschließenden waren Italien gegen Brasilien (2:1) und Ungarn gegen Schweden (5:1). Im abschließenden Gleiches Italien Schlag Ungarn mit 4:2 und wurde Meister für das zweite mal.

1938 فرانسه

سومين دوره مسابقات جام جهانی در فرانسه برگزار شد . در اين دوره دو تيم ايتاليا و مجارستان در ديدار نهايی به مصاف هم رفتند و در پايان ايتاليا با حساب ۴ بر ۲ مجارستان را شکست داد و برای دومين بار فاتح مسابقات جام جهانی شد . اين مسابقه در روز ۱۹/۶/۱۹۳۸ در پاريس برگزار شد . ياران ايتاليا در اين مسابقه : اليويری ، فونی ، راوا ، سر آنتونی ، آندرئولو ، لوکاتلی ، بياواتی ، ميزا ، پيولا ، فراری و کلوسی بودند .  بازيکنان مجارستان در اين مسابقه : اسابو ، پولگار ، بيرو ، اسلازی ، سوزس ، لازار ، ساس ، ويسه ، ساروسی ، زنگلر ، و تيتکوس بودند . در اين بازی کلوسی و پيولا هر کدام دو گل برای ايتاليا و تيتکوس و ساروسی گل های مجارستان را به ثمر رساندند . از اين مسابقه ۵۰۰۰۰ نفر ديدن کردند . در بازی رده بندی نيز تيم قدرتمند برزيل ۴ بر ۲  سوئد را شکست داد و به مقام سوم رسيد . آقای گل اين دوره نيز لئونيداس با ۸ گل از برزيل بود . در کل اين دوره ۴۸۳۰۰۰ نفر از مسابقات ديدن کردند .
+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |


wm 1934 Italy
In 1934 the second World Cup took place in Italy, which at that time decided to make old stadiums bigger and to build up new ones, since in contrast to 1930 there was enough time to do so. For the first time the CSR, Germany, Italy, the Netherlands, Austria, Sweden, Switzerland, Spain and Hungary took part. Therefore, the title-holder Uruguay did not take part in the competition. All in all more than 30 nations showed high interests to take part in the World Cup. As a result, first of all, 16 teams had to qualify because the championship in Italy started with the eighth-final. Austria - beside the CSR, Hungary and the South-American teams - was one of the absolute favourites. In 1932 Austria, which was known as the wonderteam in the entire Europe, and the title-holder would have been the only favourite teams, since Austria won against teams like Germany (6:0, 5:0) or Italy (4:2) in a very impressive way. In 1934 Austria unexpectedly failed in the semi-final against Italia due to a contested goal for Italy (0:1). Germany loses the match against the CSR (1:3). But they win the match against Austria (3:2) and became third. In the final match Italy beat CSR (2:1) and won the World Cup for the second time.

wm 1934 Italy
In 1934 fand die zweite Weltschale in Italien statt, das zu dieser Zeit, alte Stadiums grösser zu bilden entschied und Neue aufzubauen, da im Gegensatz zu 1930 es genügend Zeit gab, so zu tun. Zum ersten Mal nahmen CSR , Deutschland, Italien, die Niederlande, Österreich, Schweden, die Schweiz, Spanien und Ungarn teil. Folglich nahm der Titel-Halter Uruguay nicht an der Konkurrenz teil. Alle in ganz mehr als 30 Nationen zeigten hohe Interessen, an der Weltschale teilzunehmen. Infolgedessen zuerst von allen, mußten 16 Mannschaften qualifizieren, weil die Meisterschaft in Italien mit dem acht-abschließenden begann. Österreich - neben dem CSR , Ungarn und den Süden-Amerikanischen Mannschaften - war einer der absoluten Lieblinge. Österreich 1932 das als das wonderteam im gesamten Europa bekannt, und den Titel-Halter würden die einzigen Liebling Mannschaften, seit Österreich gewesen sein, das gegen Mannschaften wie Deutschland (6:0, 5:0) gewonnen wurde oder Italien (4:2) in einer sehr eindrucksvollen Weise. 1934 fiel Österreich unerwartet im halb-abschließenden gegen Italien wegen eines gewetteiferten Ziels für Italien aus (0:1). Deutschland verliert das Gleiche gegen den Bauzustands-Übersichtsbericht (1:3). Aber sie gewinnen das Gleiche gegen Österreich (3:2) und wurden dritte. Im abschließenden Gleiches Italien Schlag CSR (2:1) und gewonnen der Weltschale für das zweite mal.

1934 ايتاليا

دومين دوره مسابقات جام جهانی در ايتاليا برگزار شد . در بازی نهايی دو تيم « ايتاليا و چکسلواکی » به ديدار هم رفتند که حساب کار در وقت های قانونی ۱ بر ۱ شد . ولی در وقت های اضافه ايتاليا توانست ۲ بر ۱ بر حريف خود پيروز شود . اين مسابقه در روز ۱۰/۶/۱۹۳۴ در رم برگزار شد . بازيکنان ايتاليا در ديدار نهايی : « کامبی، مونزگليو ، آلماندی ، فرانسيس ، مونتی ، برتولينی ، گيوتا ، ميزا ، شوايوو ، فراری و ارسی » بودند . بازيکنان چکسلواکی در ديدار نهايی : « پلانيکی ، زنيسک ، کتوکی ، کستالک ، کمبل ، کريل ، يونيچ ، سوابادا ، سوباتکا ، نجدلی و پاز » بودند . گلهای اين ديدار را ارسی و شوايوو برای ايتاليا و پاز برای چکسلواکی به ثمر رساندند . از اين بازی ۵۰۰۰۰ نفر ديدن کرد . آقای گل اين دوره از مسابقات نجدلی  با ۵ گل از چکسلواکی بود . در کل اين دوره ۴۰۸۶۰۲ نفر از مسابقات ديدن کردند . در مسابقه رده بندی نيز آلمان ۳ بر ۲ اتريش را شکست داد و سوم شد . 
 
 
 
 
 
+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |

 


WM1930 Uruguay
The first World Cup, which -for the astonishment of many European people- was carried out in Uruguay, was
especially stamped by two factors: On the one hand there were the long-lasting and never ending difficulties to organize the World Cup and on the other hand the absence of most of the big European football nations. For that there were several reasons in particular the following: England as the originator of football, where at that time this sport has been practised by experts for decades, at the beginning even for years did without any statement concerning the plans for a World Cup. In the 1920s it was the resistance of the DFB, whom did not want to take part in any tournament open for experts. And as it was planned so far in 1930, no European country volunteered to be the organizer. Uruguay at that time was well known for its good football team, yet (Olympic gold 1924 and 1928) and thereby an undoubtedly dignant, even enthusiastic organizer, who in addition to that had the biggest football stadium in the world, but for most Europeans this small country was quite unknown; the journey to get there was by ship and as such too difficult and too expensive. As European countries there were Belgium, France, Yugoslavia and Romania under the 13 participating nations; the final was - as expected and hoped by many - a pure South American: Uruguay vs. Argentina 4:2.

wm 1930 Uruguay
Die erste Weltschale, die - für das Erstaunen vieler europäischer Leute wurde in Uruguay, wurde gestempelt besonders durch zwei Faktoren durchgeführt: Einerseits gab es die langlebigen und nie Endschwierigkeiten, zum der Weltschale und andererseits des Fehlens die meisten grossen europäischen Fußballnationen zu organisieren. Für den gab es einige Gründe insbesondere das folgende: England als der Begründer des Fußballs, in dem zu dieser Zeit dieser Sport von den Experten für Dekaden geübt worden ist, am Anfang sogar für Jahre tat ohne irgendeine Aussage hinsichtlich ist der Pläne für eine Weltschale. In den zwanziger Jahren war es der Widerstand des DFB, das nicht an irgendeinem Turnier teilnehmen wollte, das für Experten geöffnet ist. Und während es bis jetzt 1930 geplant wurde, erbot sich kein europäisches Land freiwillig, der Organisator zu sein. Uruguay zu dieser Zeit war für seine gute Fußballmannschaft, dennoch (olympisches Gold 1924 und 1928) und dadurch einen ohne Zweifel dignant, sogar enthusiastischen Organisator weithin bekannt, die zusätzlich zu dem den größten Fußball Stadium in der Welt hatten, aber für die meisten Europäer war dieses kleine Land ziemlich unbekannt; die Reise, zum dort zu erhalten war durch Schiff und wie solches zu schwierig und zu kostspielig. Da europäische Länder dort Belgien, Frankreich, Jugoslawien und Rumänien unter den 13 teilnehmenden Nationen waren; die Endrunde war - wie erwartet und durch viele gehofft - ein reines südamerikanisches: Uruguay gegen Argentinien 4:2.
 
1930 اوروگوئه
 
اولين دوره اين مسابقات در سال ۱۹۳۰ بود . اين مسابقات در اروگوئه برگزار می شد . دو تيم قدرتمند اروگوئه و آرژانتين توانستند به فينال راه پيدا کنند . در بازی نهايی اروگوئه توانست با حساب ۴ بر ۲ آرژانتين را در هم بکوبد و فاتح اولين دوره اين مسابقات شود . اين مسابقه در روز ۳۰ / ۷ / ۱۹۳۰ برگزار شد . بازيکنان اروگوئه در اين بازی عبارت بود از : « بالسترو ، ناسازی ، ماچرونی ، آندراده ، فرناندز ، گستيدو ، دورادو ، اسکارنو ، کاسترو ، سيا و ايری آرته » . بازيکنان آرژانتين در بازی نهايی :« بوساتو ، دلاتوره ، پاترنوستر ، اواريستو ، مونتی ، سوارز ، پيوسله ، وارالو ، استيبل ، فرارا و اواريستو » . گل های اين ديدار را دورادو ، سيا ، ايری آرته و کاسترو برای اروگوئه و پيوسله و استيبل برای آرژانتين به ثمر رساندند . حدود ۹۰۰۰۰ نفر از اين ديدار ديدن کردند . آقای گل اولين دوره جام جهانی نيز استيبل از آرژانتين با ۸ گل زده بود . در کل اين دوره ۵۴۷۳۰۸ نفر از مسابقات ديدن کردند .
 بازی رسمی برای تعیین مقام سوم در مسابقات ۱۹۳۰ انجام نشد; ایالات متحده آمریکا و یوگوسلاوی هر دو در نیمه نهایی شکست خوردند. با این حال، بعدها فیفا عطف به ماسبق کرد و آمریکا و یوگوسلاوی را به ترتیب سوم و چهارم اعلام کرد، احتمالاً بر اساس اختلاف گل، ضابطه‌ای که تا پیش از مسابقات ۱۹۶۲ سابقه نداشت.


 
 
 

Jose Leandro Andrade was the Pele of its time. Until today the star of the world championship is 1930 in its homeland Uruguay a large football Idol. Andrade was the star of the first WM- of tournament before already and the hero with the gold medal gain of the "Urus" with the olympia tournaments 1924 and 1928

---------------------------------------------------------------
Jose Leandro Andrade war der Pele seiner Zeit. Bis heute ist der Star der Weltmeisterschaft 1930 in seiner Heimat Uruguay ein großes Fußball-Idol. Andrade war der Star des ersten WM- Turniers und zuvor schon der Held beim Goldmedaillen-Gewinn der „Urus“ bei den Olympia-Turnieren 1924 und 1928.
 
 
 
 
 
 
استبل آقای گل جام جهانی ۱۹۳۰ به اتفاق همسرش
 
+ نوشته شده توسط فرزان در 2008/4/22 و ساعت |